Start Publikacje "W duchu przemian i tradycji... Kościoły cysterskie w Starzynie i Mechowie"

Autor: dr Jan Paweł Dettlaff
Wydawnictwo: BIS MEDIUM, Bydgoszcz 2018
Stron: 315
ISBN: 978-83-60219-51-2

"Z mądrze i głęboko przeżywanej tradycji możemy czerpać wiele inspiracji dla naszych współczesnych działań. Jest ona dla nas także Bo-żym darem i wskazaniem, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę co akcentować, gdy chodzi o przeżywanie życia i wiary.

W początkach XIII wieku cystersi oliwscy otrzymali z rąk książąt pomorskich szereg donacji, między innymi na ziemi puckiej. Powstały tam parafie cysterskie - najpierw w Starzynie, a następnie w Mechowie. Cystersi, zgodnie ze swoim charyzmatem zakonnym, obok życia duchownego i modlitewnego, rozwijali prężnie życie gospodarcze, związane z kulturą agrarną, a zwłaszcza zagospodarowaniem i wykorzystaniem zbiorników wodnych. Łączyli harmonijnie modlitwę z pracą, zgodnie ze wskazaniami święego Benedykta z Nursji, z którego wywodzi się tradycja cysterska, rozwinięta następnie przez świętego Bernarda z Clairvaux.

Parafia starzyńska i mechowska włączone zostały w Pomorski Szlak Cysterski, którego misją jest ukazywanie kulturowego i duchowego dziedzictwa Zakonu. Inicjatywa ta przybliża wielu środowiskom wciąż aktualne przesłanie cystersów. Starzyno i Mechowo łączą nie tylko sąsiedztwo i wspólne cysterskie początki, lecz także to, że w XIX wieku stanowiły jedną wspólnotę parafialną, a współcześnie rozwija się między nimi harmonijna współpraca, między innymi w zakresie koncertów cysterskiego chorału. Książka, w której zawarta jest zarówno historia, jak i współczesność parafii starzyńskiej i mechowskiej, jest podkreślenie tej duchowej wzajemnej bliskości (...)".

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup, Metropolita Gdański

Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…