Start Publikacje "W duchu przemian i tradycji... Kościoły cysterskie w Starzynie i Mechowie"

Autor: dr Jan Paweł Dettlaff
Wydawnictwo: BIS MEDIUM, Bydgoszcz 2018
Stron: 315
ISBN: 978-83-60219-51-2

"Z mądrze i głęboko przeżywanej tradycji możemy czerpać wiele inspiracji dla naszych współczesnych działań. Jest ona dla nas także Bo-żym darem i wskazaniem, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę co akcentować, gdy chodzi o przeżywanie życia i wiary.

W początkach XIII wieku cystersi oliwscy otrzymali z rąk książąt pomorskich szereg donacji, między innymi na ziemi puckiej. Powstały tam parafie cysterskie - najpierw w Starzynie, a następnie w Mechowie. Cystersi, zgodnie ze swoim charyzmatem zakonnym, obok życia duchownego i modlitewnego, rozwijali prężnie życie gospodarcze, związane z kulturą agrarną, a zwłaszcza zagospodarowaniem i wykorzystaniem zbiorników wodnych. Łączyli harmonijnie modlitwę z pracą, zgodnie ze wskazaniami święego Benedykta z Nursji, z którego wywodzi się tradycja cysterska, rozwinięta następnie przez świętego Bernarda z Clairvaux.

Parafia starzyńska i mechowska włączone zostały w Pomorski Szlak Cysterski, którego misją jest ukazywanie kulturowego i duchowego dziedzictwa Zakonu. Inicjatywa ta przybliża wielu środowiskom wciąż aktualne przesłanie cystersów. Starzyno i Mechowo łączą nie tylko sąsiedztwo i wspólne cysterskie początki, lecz także to, że w XIX wieku stanowiły jedną wspólnotę parafialną, a współcześnie rozwija się między nimi harmonijna współpraca, między innymi w zakresie koncertów cysterskiego chorału. Książka, w której zawarta jest zarówno historia, jak i współczesność parafii starzyńskiej i mechowskiej, jest podkreślenie tej duchowej wzajemnej bliskości (...)".

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup, Metropolita Gdański

Czytania na dziś
Najnowsze
 • czwartek, 15 sierpień 2019
  Dyspensa na piątek – 16 sierpnia 2019

  Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 16 sierpnia br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 • środa, 19 czerwiec 2019
  Dyspensa na piątek – 21 czerwca 2019

  Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 21 czerwca br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 • piątek, 22 luty 2019
  Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

  Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.