Wieś ta leży w promieniu 3,5 km na południowy-zachód od Starzyna. Pierwsza udokumentowana wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z 1285 roku. W trakcie swoich dziejów osada przyjmowała różne nazwy: Polchow, Polcow, Pulchowie, Polchowken, Pęłchówko, niemiecka nazwa Buchenrode, by ostatecznie przyjąć nazwę Połchówko. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od słowa Buchen – bukowy, co uzasadnione jest tym, że wieś leży na obszarze lasów liściastych. W 1592 roku Połchówko nabyła rodzina Krokowskich.

W osadzie znajdował się folwark i gospodarstwa zagrodnicze. We wsi dominowały zabudowania folwarczne. W połowie XVIII w. w Połchówku znajdowało się czternaście zagród, a za wsią w kierunku północno-zachodnim, nad strugą wpadającą do rzeki Czarna Woda, znajdował się młyn zbożowy, nazywany w XVIII-wiecznych źródłach „Pollköwker Mühle”. Podczas II wojny światowej majątek w Połchówku należała do pani von Grass z Sulicic.

W pobliżu Połchówka znajdują się dwa głazy narzutowe: Boża Stopka i Diabelski Kamień. Patronem wioski jest św. Stanisław biskup i męczennik.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006