Wieś ta leży w promieniu 3,5 km na południowy-zachód od Starzyna. Pierwsza udokumentowana wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z 1285 roku. W trakcie swoich dziejów osada przyjmowała różne nazwy: Polchow, Polcow, Pulchowie, Polchowken, Pęłchówko, niemiecka nazwa Buchenrode, by ostatecznie przyjąć nazwę Połchówko. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od słowa Buchen – bukowy, co uzasadnione jest tym, że wieś leży na obszarze lasów liściastych. W 1592 roku Połchówko nabyła rodzina Krokowskich.

W osadzie znajdował się folwark i gospodarstwa zagrodnicze. We wsi dominowały zabudowania folwarczne. W połowie XVIII w. w Połchówku znajdowało się czternaście zagród, a za wsią w kierunku północno-zachodnim, nad strugą wpadającą do rzeki Czarna Woda, znajdował się młyn zbożowy, nazywany w XVIII-wiecznych źródłach „Pollköwker Mühle”. Podczas II wojny światowej majątek w Połchówku należała do pani von Grass z Sulicic.

W pobliżu Połchówka znajdują się dwa głazy narzutowe: Boża Stopka i Diabelski Kamień. Patronem wioski jest św. Stanisław biskup i męczennik.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• piątek, 22 luty 2019
    Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.

• niedziela, 6 styczeń 2019
    Budujący się kościół w Ostrowie

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

• niedziela, 30 grudzień 2018
    Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"