Wioska ta położona jest 2,5 km na wschód od Starzyna. W 1271 roku wieś nabył klasztor oliwski, przyłączając ją do dóbr klasztornych. Osada wzmiankowana jest w 1279 roku i 1283 jako Mesno, a od 1433 roku znana już pod nazwą Werblinia.

W Werblini urodził się biskup Andrzej Śliwiński.

W Werblini znajduje się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowana została ona w 1949 roku za własne środki i na własnej działce przez rolinka Józefa Śliwińskiego. (więcej w Kaplica w Werblini)

W wiosce działa Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1878 roku. Jej założycielem był Józef Okoń. W 1878 roku wybudowano pierwszą siedzibę OSP Werblinia. Budynek ten przetrwał 91 lat. W 1970 roku skończono budowę nowego obiektu, który przetrwał do dziś.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006