Wioska ta położona jest 2,5 km na wschód od Starzyna. W 1271 roku wieś nabył klasztor oliwski, przyłączając ją do dóbr klasztornych. Osada wzmiankowana jest w 1279 roku i 1283 jako Mesno, a od 1433 roku znana już pod nazwą Werblinia.

W Werblini urodził się biskup Andrzej Śliwiński.

W Werblini znajduje się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowana została ona w 1949 roku za własne środki i na własnej działce przez rolinka Józefa Śliwińskiego. (więcej w Kaplica w Werblini)

W wiosce działa Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1878 roku. Jej założycielem był Józef Okoń. W 1878 roku wybudowano pierwszą siedzibę OSP Werblinia. Budynek ten przetrwał 91 lat. W 1970 roku skończono budowę nowego obiektu, który przetrwał do dziś.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• piątek, 22 luty 2019
    Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.

• niedziela, 6 styczeń 2019
    Budujący się kościół w Ostrowie

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

• niedziela, 30 grudzień 2018
    Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"