Wioska ta znajduje się 1 km na wschód od Starzyna.  Po raz pierwszy miejscowość ta jest wzmiankowana w 1235 roku jako folwark klasztorny. Najprawdopodobniej grodzisko w Małym Starzynie zostało założone pomiędzy VI-X wiekiem. Miejscowość ta była dawnym dobrem rycerskim wykorzystywanym jako pałac myśliwski. Miejsce, na którym znajdowało się było z natury obronne, trudno dostępne oraz mieściło się na rozwidleniu rzeki.

Wieś powstała najprawdopodobniej na zrębach średniowiecznej osady słowiańskiej. Na kartach historii pojawiają się różne nazwy: Klein Starzin, Starcziner Hof, Męłestarzno. Od XII wieku do 1772 roku St. Dwór był własnością cystersów oliwskich. Folwark zaopatrywał klasztor cystersów w żywność, wybudowano tutaj własny młyn. Traktowano to miejsce jako letnią rezydencję. Przesyłali u również na rekonwalescencję chorych mnichów.

W części południowo-wschodniej znajduje się park otaczający dwór, zaś w części południowo-zachodniej dziedziniec gospodarczy. Od północnej strony w narożu dziedzińca folwarcznego znajduje się flankowana wieżą brama wjazdowa. W 1817 roku folwark został sprzedany dzierżawcy Hewelke. W 1823 roku dobra te kupił Fryderyk Gustaw von Grass. Nastopiły wówczas przebudowy dworu i odtąd nosi on pewne cechy angielskiego stylu zamkowego. Niemiecka rodzina von Grass zarządzała folwarkiem do końca II wojny światowej. W 1942 roku pałac został spalony i rozebrany.

Obecnie wśród pozostałości znajduje się wieża zegarowa, brama wjazdowa, spichlerz, dom mieszkalny i zabudowania przemysłowe. W pobliżu dworku znajduje się pochodzący z XIX wieku park krajobrazowy. W skład drzewostanu wchodzą m.in.: biały kasztanowiec, jesion wyniosły, platan. W parku znajduje się również spiętrzony staw ze śluzą, kaplica pocysterska z połowy XVI wieku, kaplica grobowa, zabudowania gospodarcze, stary cmentarz oraz resztki fundamentów pałacu.

W Starzyńskim Dworze znajduje się pomnik pomordowanych żołnierzy radzieckich. Pomnik ten postawiono w latach pięćdziesiątych XX wieku. W miejscowości znajduje się też obecnie kaplica pw. św. Benedykta.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006