Wioska ta znajduje się 1 km na wschód od Starzyna.  Po raz pierwszy miejscowość ta jest wzmiankowana w 1235 roku jako folwark klasztorny. Najprawdopodobniej grodzisko w Małym Starzynie zostało założone pomiędzy VI-X wiekiem. Miejscowość ta była dawnym dobrem rycerskim wykorzystywanym jako pałac myśliwski. Miejsce, na którym znajdowało się było z natury obronne, trudno dostępne oraz mieściło się na rozwidleniu rzeki.

Wieś powstała najprawdopodobniej na zrębach średniowiecznej osady słowiańskiej. Na kartach historii pojawiają się różne nazwy: Klein Starzin, Starcziner Hof, Męłestarzno. Od XII wieku do 1772 roku St. Dwór był własnością cystersów oliwskich. Folwark zaopatrywał klasztor cystersów w żywność, wybudowano tutaj własny młyn. Traktowano to miejsce jako letnią rezydencję. Przesyłali u również na rekonwalescencję chorych mnichów.

W części południowo-wschodniej znajduje się park otaczający dwór, zaś w części południowo-zachodniej dziedziniec gospodarczy. Od północnej strony w narożu dziedzińca folwarcznego znajduje się flankowana wieżą brama wjazdowa. W 1817 roku folwark został sprzedany dzierżawcy Hewelke. W 1823 roku dobra te kupił Fryderyk Gustaw von Grass. Nastopiły wówczas przebudowy dworu i odtąd nosi on pewne cechy angielskiego stylu zamkowego. Niemiecka rodzina von Grass zarządzała folwarkiem do końca II wojny światowej. W 1942 roku pałac został spalony i rozebrany.

Obecnie wśród pozostałości znajduje się wieża zegarowa, brama wjazdowa, spichlerz, dom mieszkalny i zabudowania przemysłowe. W pobliżu dworku znajduje się pochodzący z XIX wieku park krajobrazowy. W skład drzewostanu wchodzą m.in.: biały kasztanowiec, jesion wyniosły, platan. W parku znajduje się również spiętrzony staw ze śluzą, kaplica pocysterska z połowy XVI wieku, kaplica grobowa, zabudowania gospodarcze, stary cmentarz oraz resztki fundamentów pałacu.

W Starzyńskim Dworze znajduje się pomnik pomordowanych żołnierzy radzieckich. Pomnik ten postawiono w latach pięćdziesiątych XX wieku. W miejscowości znajduje się też obecnie kaplica pw. św. Benedykta.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• piątek, 22 luty 2019
    Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.

• niedziela, 6 styczeń 2019
    Budujący się kościół w Ostrowie

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

• niedziela, 30 grudzień 2018
    Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"