ks. kanonik mgr Jan Plottke

Proboszcz

Ks. Jan urodził się 10 czerwca 1968 roku w Czarnej Dąbrówce. W 1974 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej Rokitki-Rokity. W latach 1982-1986 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego św. Stanisława Kostki w Płocku. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie, a w 1992 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1992-1996 pełnił obowiązki wikariusz w parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela i św. Brata Alberta w Gdyni-Chylonii. W latach 1996-2004 zostaje wikariuszem w parafii Chrystusa Króla i Błogosławionej siostry Alicji w Wejherowie. Od 1 sierpnia 2004 roku jest proboszczem w starzyńskiej parafii.

ks. mgr Sebastian Reszke

Wikariusz

Przyszedłem na świat podczas „zimy stulecia”, na początku roku 1979, jako najmłodsze dziecko w rodzinie państwa Reszke.

Swoją edukację rozpocząłem w szkole podstawowej w Darżlubiu, w której mieszkałem wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem. Po przeprowadzce do Redy uczęszczałem do szkoły podstawowej nr 4. Wraz z przyswajaniem wiedzy w szkole podstawowej, uczęszczałem na zajęcia do szkoły muzycznej I stopnia w Wejherowie. Spodobało mi się to miasto, dlatego przez kolejne cztery lata rozwijałem się w Liceum Ogólnokształcącym mieszczącym się w tym mieście.

Po maturze chciałem studiować budownictwo na Politechnice Gdańskiej, ale Bóg miał inne plany i ostatecznie otrzymałem indeks Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie. Widocznie zamiast domów z cegieł miałem umacniać Kościół zbudowany z ludzkich serc.

W czerwcu 2003 roku otrzymałem święcenia kapłańskie z rąk J.E. Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego oraz dekret skierowujący mnie do pracy w „pięknej parafii kaszubskiej” – jak to powiedział Ksiądz Arcybiskup. Tak trafiłem na pięć lat do Luzina.

Przez kolejne sześć lat związałem się z Gdańskiem, pracując na młodym osiedlu w Oruni Górnej, a następnie w centrum Gdańska w parafii ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła. Ostatnie trzy lata posługiwałem w Gdyni Pogórzu. Dzisiaj znowu jestem w „pięknej parafii kaszubskiej” - cytując Ś.P. Księdza Arcybiskupa Tadeusza. Nic się nie dzieje bez woli Bożej. W czerwcu ubiegłego roku głosiłem rekolekcje przed peregrynacją figury Św. Michała Archanioła w parafii w Miłomłynie, a dzisiaj jestem w parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Starzynie.

Moje zainteresowania to filozofia, muzyka i sport. W wolnych chwilach lubię oglądać i grać w snookera oraz w piłkę, grać na instrumentach, a zimą jeździć na nartach. Ulubione filmy to: "Braveheart" i "Ostatni Mohikanin”. Ulubione książki to "Robinson Cruzoe" i twórczość Tolkiena.

Moje motto życiowe: "Oto ja, poślij mnie" z Księgi Proroka Izajasza, które umieściłem na obrazku prymicyjnym, aby przypominało mi o codziennej dyspozycyjności względem Bożych planów."

• piątek, 22 luty 2019
    Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.

• niedziela, 6 styczeń 2019
    Budujący się kościół w Ostrowie

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

• niedziela, 30 grudzień 2018
    Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"