Start Parafia Historia parafii

Parafia w Starzynie powstała w 1220 r. Była to część tzw. fundacji cystersów oliwskich, którym tereny te przekazali książęta pomorscy: Subisław i Sambor.

Niektóre źródła podają, że fundatorem mógł być Świętopełk.

Przed wiekami cystersi prowadzili wiele folwarków. Dokumenty z 1245 mówią o pięciu gospodarstwach, które były w posiadaniu zakonu. Jedno z nich znajdowało się w Starzyńskim Dworze. Starzyńska parafia pełniła też bardzo ważną rolę w życiu oliwskiego zakonu. To właśnie tutaj utworzono ośrodek rekonwalescencji dla chorych mnichów. Ponadto tutejsze dobra kościelne pełniły też rolę letniej rezydencji opatów oliwskich.

Pierwszy kościół w Starzynie był drewniany. Patronem świątyni został św. Jan Chrzciciel. Jednak budowla nie przetrwała do dzisiejszych czasów. W 1648 roku Starzyno otrzymało nowy kościół, tym razem murowany. Jego fundatorem był opat oliwski Aleksander Kęsowski. Jego herb umieszczono na ołtarzu głównym oraz na bocznych. Jest on zbudowany w stylu charakterystycznym dla obiektów cysterskich. Świątynia stanęła na niewielki wzniesieniu.

Teren kościelny jest otoczony kamiennym murem oporowym.
Budynek kościoła jest wykonany z cegły, w wielu miejscach widoczne są kamienne wstawki. Jest to świątynia jednonawowa, zakończona trójbocznym prezbiterium. Wyposażenie kościoła jest w stylu barokowym.
Kościół w Starzynie nie zawsze był siedzibą parafii.

W XVIII i XIX w była to filia parafii w Mechowie. Dopiero w 1888 r. w Starzynie ponownie utworzono samodzielną jednostkę administracji kościelnej. Na terenie gospodarstwa w Starzyńskim Dworze cystersi w XVI w wybudowali kaplicę. Przez lata służyła ona mnichom, którzy przebywali tu na rekonwalescencji.

W czasach PRL-u pomieszczenie zamieniono na warsztat. Dopiero w ubiegłym roku obecny właściciel majątku przywrócił kaplicy jej pierwotną funkcję. Aktu poświęcenia dokonał biskup Zygmunt Pawłowicz.

Obecnie starzyńska świątynia znalazła się na Pomorskim Szlaku Cysterskim. Obiekty budowane przed wiekami przez zakonników są w ten sposób promowane turystycznie. Na ziemi puckiej znalazły się świątynie z Pucka i Żarnowca.
Starzyńska parafia szczyci się tym, że wywodzi się z niej zmarły niedawno biskup Andrzej Śliwiński, który przez wiele lat kierował diecezją elbląską. Był on jednym z jedenastu kapłanów, którzy pochodzili z tej parafii. Ponadto dwie parafianki przed laty wstąpiły do zakonu.

Roman Kościelniak "Polska Dziennik Bałtycki" 2009