Start Aktualności 20-lecie kapłaństwa ks. Jana Plottke
sobota, 26 maj 2012

20 lat temu, 23 maja 1992 roku, ks. proboszcz Jan Plottke ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne i przyjął sakrament kapłaństwa.

Jako jeden z dwunastu nowowyświęconych kapłanów, zaczął swą posługę kapłańską najpierw w parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela i św. Brata Alberta w Gdyni-Chylonii, później w parafii Chrystusa Króla i Błogosławionej siostry Alicji w Wejherowie, a od 2004 roku w naszej Starzyńskiej parafii.

25 maja 2012 roku o godz. 18.00 w naszej parafii odbyła się uroczysta msza święta jubileuszowa, której przewodniczył sam Jubilat ks. proboszcz Jan Plottke. Była to niezwykła msza, której towarzyszyła między innymi orkiestra dęta ze Starzyna, jak i również poczty sztandarowe Róż Żywego Różańca i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starzyna.

Uroczystość, w której licznie brali udział parafianie, rozpoczęła się procesją sprzed kościoła. Na początku Eucharystii Jubilata przywitały tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, a następnie grono przedszkolaków z przedszkola „Pod Aniołami” z pięknym wierszykiem i ogromnym koszem pełnym słodyczy. Podczas Liturgii Słowa pierwsze czytanie czytał Krzysiu Radtke a psalmy zaśpiewała Ania Białk. Następnie Słowo Boże wygłosił ks. wikariusz, długoletni przyjaciel proboszcza, ks. Rafał Starkowicz. Podczas kazania ksiądz Rafał opowiadał o tym jak ważna jest posługa księży. Wspominał również wspólne lata seminaryjne spędzone z ks. Janem.

Po kazaniu, podczas modlitwy wiernych, modlili się przedstawiciele z każdej miejscowości należącej do naszej parafii. Następnie dzieci i młodzież przynieśli na ołtarz dary: chleb, wino, owoce, świecę, kwiaty, stułę – symbol kapłaństwa, flagę Chile i Brazylii – znak wsparcia przez ks. Jana misjonarzy tam pracujących oraz chustę pielgrzyma.

Na koniec mszy świętej nie zabrakło również życzeń, których końca nie było widać. Dziękowała młodzież z parafii Starzyno, dziękowali ministranci, przedstawiciele Pielgrzymki Kaszubskiej, członkowie szkolnych grup, grupy parafialne t.j. Caritas, Rada Parafialna i Ekonomiczna, członkinie Żywych Różańców, strażacy OSP Starzyno, Dyrekcja Zespołu Szkół w Starzynie, Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke wraz z małżonką i wiele innych. Nie zabrakło też akcentu artystycznego, bowiem w trakcie składania życzeń uczennica ZSP Kłanino przepięknie wykonała utwór dedykowany ks. Jubilatowi pt. „Hallelujah” Leonarda Cohena przy akompaniamencie gitarowym. Na koniec kilka słów wygłosił ks. Jan, dziękując wszystkim za obecność, życzenia i wsparcie, które doświadcza przez cały czas jego posługi w starzyńskiej parafii.

Ks. proboszczowi życzymy wielu Łask Bożych, dalszego Błogosławieństwa, zdrowia i wytrwałości w dalszej posłudze w naszej parafii. Niech Drogiego Jubilata strzeże Święty Michał Archanioł, patron starzyńskiej wspólnoty parafialnej.

Czytany 7703 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Czerwiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…