środa, 3 listopad 2010

W dniu 1.11.2010 r. o godz. 1.30 w nocy w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie, zmarł w wieku 68 lat i 44 kapłaństwa, Ksiądz Kanonik Władysław Żakowski, emerytowany proboszcz naszej parafii.

Śp. Ksiądz Kanonik Władysław Kazimierz Żakowski

Urodził się 26 marca 1942 r. w Bydgoszczy z ojca Franciszka i Kazimiery z domu Ficner. Ksiądz Władysław Żakowski pochodził z rodziny wielodzietnej, było ich siedmioro.

Szkołę podstawową nr 1 w Bydgoszczy rozpoczął w roku 1948. Po upływie roku ojciec jego został służbowo przeniesiony do Gdańska. Cała rodzina zamieszkała w Gdańsku Nowym Porcie. Młody Władysław kontynuował swoje podstawowe wykształcenie oraz w Liceum Ogólnokształcącym otrzymał świadectwo dojrzałości.

Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku Oliwie w latach 1960 - 1966.

Wyświęcony w 1966 r. przez biskupa Edmunda Nowickiego na kapłana Diecezji Gdańskiej, pełnił następujące funkcje duszpasterskie:

• od 1966 – 1969 był wikariuszem w parafii Ducha Świętego (przy Kaplicy Królewskiej) w Gdańsku,
  • od 1969 – 1972 był wikariuszem w parafii Bożego Ciała w Pręgowie,
  • od 1972 – 1973 był wikariuszem w parafii Najświętszej Mariy Panny Gwiazdy Morza w Sopocie,
  • od 1973 – 1974 był wikariuszem w parafii Św. Jana Chrzciciela w Giemlicach,
  • od 1974 – 1979 był wikariuszem ekspozytem w parafii Św. Św. Jana Chrzciciela w Giemlicach przy kościele Św. Anny w Suchym Dębie i Kaplicy Trójcy Świętej w Grabinie-Zameczku,
  • od 1979 – 1994 był proboszczem w parafii Św. Anny w Suchym Dębie,
  • od 1994 – 2004 był proboszczem w parafii Św. Michała Archanioła w Starzynie i przy tejże parafii po wielu przeżytych chorobach i przy słabym zdrowiu pozostał jako rezydent do końca życia.

Ś.p. Ksiądz Kanonik Władysław Żakowski był osobą pogodną, towarzyską i dobrym organizatorem.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia odbędą się w piątek 5 listopada br. o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Starzynie. Pochowanie ciała nastąpi w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Łostowice o godz. 14.00.

R.i.p.

(0 głosów)