Start Aktualności Obowiązek zakrywania ust i nosa w kościele
poniedziałek, 20 kwiecień 2020

Krótkie wyjaśnienie w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa, które wydała Kuria Metropolitalna Gdańska.

KURIA METROPOLITALNA GDAŃSKA
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1
80-330 Gdańsk-Oliwa
tel. (58) 552-00-51; fax. (58) 552-27-75
e-mail:

Gdańsk-Oliwa, dnia 18 kwietnia 2020

INFORMACJA
Krótkie wyjaśnienie w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa


Czy wierni w kościołach muszą zasłaniać usta i nos?
Wierni gromadzący się w kościołach na liturgii i poza nią (np. w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu) są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa.

Czy duchowny powinien spowiadać w maseczce?
Dla bezpieczeństwa należy korzystać z maseczek podczas sprawowania sakramentu pokuty.

Jak przyjmować Komunię Świętą kiedy mam na sobie maseczkę?
Twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii Świętej w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski.

Czy osoby usługujące do liturgii muszą zasłaniać twarz?
Obowiązek zasłaniania ust oraz nosa dotyczy osób posługujących (ministrantów, lektorów), którzy znajdują się podczas liturgii w prezbiterium.

Czy duchowny ma przyjmować interesantów w maseczce?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy także duchownego podczas przyjmowania interesantów w kancelarii parafialnej bądź zakrystii.

Kto jest zwolniony z zasłaniania nosa i ust podczas liturgii i nabożeństw?
Z obowiązku zasłonięcia ust i nosa w czasie liturgii zwolniony jest tylko celebrans/celebransi ją sprawujący (podczas jej trwania).
Zwolnienie to nie obowiązuje duchownego udającego się do kościoła bądź wracającego z niego, korzystającego w tym czasie z przestrzeni publicznej (drogi, chodnika, placu kościelnego).

/-/ Ks. Krystian Kletkiewicz
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego


/-/ Ks. Rafał Dettlaff
Kanclerz Kurii

Czytany 1223 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…