Start Aktualności Ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych
wtorek, 24 marzec 2020

Drodzy Parafianie!

W związku z zaostrzeniem od dnia dzisiejszego przepisów o zgromadzeniach, z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego, informujemy, że we Mszy św. może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób. Wobec tego bardzo prosimy, aby przychodziły do Kościoła tylko te osoby, które zamówiły intencję. Pozostałych prosimy o uczestniczenie we Mszy św. i łączność w modlitwie poprzez radio, telewizję i internet.

Przypominamy też o zaleceniu episkopatu dotyczącym przyjmowania Komunii św. na rękę (te osoby niech podchodzą jako pierwsze), kto ma obawy może Komunię św. przyjąć w sposób duchowy wyrażając silne pragnienie zjednoczenia z Jezusem Eucharystycznym.

Jutro w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca br.) w samo południe o godz. 12:00, gdy na całym świecie zabrzmią dzwony kościołów, prosimy Was wszystkich o złączenie się we wspólnej modlitwie chrześcijan wszystkich wyznań na prośbę Ojca Świętego Franciszka, aby odmówić "Anioł Pański", "Ojcze nasz" i trzy razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za chorych zakażonych, za służby medyczne i za zmarłych.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,
Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski