Start Aktualności Rok 2019 w starzyńskiej wspólnocie
sobota, 4 styczeń 2020

Rok 2019 już za nami. Przedstawiamy skrót najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w naszej parafii. Miniony rok przyniósł wiele dobrych chwil dla naszej wspólnoty i tylko o takich będziemy wspominać poniżej. Jaki będzie obecny rok... czas pokaże. Z pewnością najważniejszym wydarzeniem będzie jubileusz 800-lecia naszej parafii, który przypadnie we wrześniu.

W styczniową niedzielę w naszym kościele parafialnym mogliśmy posłuchać koncertu Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławoszynie. Zaprezentowany repertuar był bardzo zróżnicowany, zaś podczas występu można było usłyszeć m.in. utwory z gatunku muzyki religijnej, ale i rozrywkowej. W lutym kolejny raz gościliśmy w naszej parafii Miejsko-Parafialną Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Władysławowa. Orkiestra uświetniła niedzielne Msze święte o godz. 10.00 i 12.00. Początek roku kalendarzowego tradycyjnie wiązał z okresem wzmożonej pracy naszych duszpasterzy, którzy odwiedzali parafian z wizytami duszpasterskimi (czyli „chodzili po kolędzie").

6 marca rozpoczął się Wielki Post. Obrzęd posypania głów popiołem jak zwykle zgromadził nie-
zliczone rzesze wiernych. Rekolekcje wielkopostne w dniach 31 marca -03 kwietnia w naszej parafii prowadził ks. Krzysztof Ławrukajtis z parafii Gdańsk Chełm. 7 kwietnia wolontariusze odziani w żółte koszulki kwestowali na rzecz akcji „Pola Nadziei”, którą w 2019 r. wspólnie zorganizowali: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskie Hospicjum, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni oraz Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. 12 kwietnia z Jastrzębiej Góry wyruszyła na Hel Ekstremalna Droga Krzyżowa, w której brali udział również nasi parafianie. 18 kwietnia rozpoczęło się Triduum Paschalne. Uroczystość ustanowienia Eucharystii, sakramentu kapłaństwa w Wielki Czwartek, Liturgia Męki Pańskiej, Wigilia Paschalna oraz Rezurekcja były okazją do wspólnej modlitwy całej wspólnoty w kościele parafialnym oraz kaplicach filiarnych w Starzyńskim Dworze i Werblini. 

3 maja tradycyjnie odbyła się Msza Św. w Parszkowie połączona z błogosławieństwem pól. Następnie 5 maja gościliśmy ks. Krzysztofa Nowaka - byłego wikariusza w naszej parafii, obecnie posługującego w Żelisławkach. 13 maja ministranci wraz z opiekunami udali się do Gdyni na mecz piłkarskiej Lotto Ekstraklasy rozgrywany pomiędzy tamtejszą Arką a Wisłą Kraków. Po meczu wśród naszych ministrantów pojawiły się głosy, że Arka wygrała dzięki „naszemu” kibicowaniu.

11 czerwca dzieci ze scholki wraz z opiekunami, pod wodzą ks. Sebastianem udały się na pokaz filmu „Paskudy” do kina w Rumi. W piękny i słoneczny sobotni poranek 15 czerwca pielgrzymi z naszej parafii udali się na odpust Trójcy Świętej do Wejherowa. Przewodnikiem duchowym naszej pielgrzymki był tym razem kleryk Wojciech Zielke, który na tę okazję przygotował specjalne śpiewniki. 20 czerwca miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. Procesja Eucharystyczna wiodła w Starzynie ulicami: Długą, Lipową, Nową, Krótką i Kościelną.

Czas wakacji w ubiegłym roku był wyjątkowo długi, bowiem już 19 czerwca w szkołach uczniowie otrzymali upragnione świadectwa. 8 lipca - już po raz kolejny - gościliśmy dzieci z wejherowskiej parafii Chrystusa Króla. Odpust w Starzyńskim Dworze miał miejsce 20 lipca w kaplicy Św. Benedykta. Po uroczystej Mszy Św. był czas na wspólną zabawę zorganizowaną przez sołtysa Pana Waldemara Bradtke wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami.

25 lipca na pątniczy szlak wyruszyła z Helu XXXVIII Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasłem wędrówki były słowa „W mocy Bożego Ducha”. W sumie pielgrzymi w ciągu 19 dni przemierzyli 638 km by u stóp Pani Jasnogórskiej ukłonić się przed Jej Cudownym Obrazem. W połowie lipca nasz „Głos Michała Archanioła" obchodził mały jubileusz, czyli wydaliśmy już 150 numerów.

W sierpniu, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli potocznie Matki Boskiej Zielnej przy kaplicy przydrożnej w Kłaninie ks. Jan odprawił Mszę Św. podczas której pobłogosławił kwiaty i zioła.

Początek września - jak co roku - był przede wszystkim czasem pielgrzymowania na odpust do Sanktuarium Maryjnego Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. Dobra pogoda sprawiła, że 7 i 8 września na pielgrzymkowy szlak wyruszyło wielu parafian, zarówno tych młodszych, jak i starszych. 21 września udało się zorganizować parafialną pielgrzymko-wycieczkę do Torunia. W jej czasie zwiedzono m. in.: Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski. Był czas na zakup toruńskich pierników oraz na wspólną modlitwę i Mszę Św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Przewodnikiem duchowym był kleryk Wojciech, zaś o Toruniu opowiadał przewodnik Pan Michał. Niedziela 29 września stała się okazją do podwójnego święta naszej wspólnoty. Po pierwsze tego dnia obchodziliśmy odpust parafialny. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył pochodzący z naszej parafii ks. Prałat Daniel Nowak. Po drugie w tym dniu miały miejsce obłóczyny kleryków III roku Gdańskiego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie. Tego dnia strój duchowny, czyli sutannę przyjął Wojciech Zielke - kleryk pochodzący z Werblini. Był to bardzo szczególny moment dla wszystkich seminarzystów III roku, ale i całej wspólnoty Kościoła.

W październiku miało miejsce poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Św.

Początek listopada wiązał się z czasem szczególnej modlitwy za zmarłych. 1 listopada na starzyńskim cmentarzu o godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. w intencji parafian oraz zmarłych księży Władysława Żakowskiego oraz Bogdana Pulczyńskiego.

Początek Adwentu w ubiegłym roku przypadł na 1 grudnia. Z tym dniem rozpoczął się również nowy rok duszpasterski, którego tematem przewodnim na lata 2019-2022 będzie Eucharystia, zaś hasło na obecny rok kościelny brzmi „Wielka tajemnica wiary”. Roraty ubiegłego roku przybliżyły wszystkim uczestnikom postać kard. Stefana Wyszyńskiego, który ma być ogłoszony w tym roku błogosławionym. Dzieci i młodzież ochoczo uczestniczyły w wieczornych spotkaniach, których hasłem przewodnim były słowa „Radujcie się. Pan jest blisko”, zaś poznana piosenka „Moje małe światełko” była wykonywana zarówno przez młodszych i starszych. W grudniu miały miejsce tradycyjne Mikołajki współorganizowane przez parafię, Szkołę Podstawową w Starzynie, sołectwa, organizacje społeczne oraz licznych dobroczyńców. Impreza, już na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń. Jest okazją do popołudniowego spotkania w miłej atmosferze. Oczywiście dzieci odwiedził Św. Mikołaj, który obdarował je prezentami. W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować spotkania opłatkowe dla scholki parafialnej i Liturgicznej Służby Ołtarza, czyli ministrantów. Miały one miejsce 21 i 22 grudnia na plebanii.

O północy z 24 na 25 grudnia w przepięknie oświetlonej świątyni odprawiona została Msza Św. Pasterska.

W 2019 roku nasza wspólnota parafialna brała udział w: 

 • akcjach na rzecz Puckiego Hospicjum im. Św. Ojca Pio czyli "Pola Nadziei" (akcja Żonkil) oraz „Zapal światełko" (poprzednio nazywane Światełkiem dla Hospicjum),
 • inicjatywie Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej w Starzynie, które przeznacza ofiary zebrane ze sprzedaży palm wielkanocnych na pomoc dla siostry Brygidy Koeppen, misjonarki pracującej w Peru;
 • pomocy dla innych parafii w: Ostrowie (pomoc w budowie kościoła) oraz Chłapowie (pomoc przy budowie i wyposażeniu kościoła);
 • wizyta dzieci i młodzieży z parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie;
 • pomocy dla misjonarzy, Caritasu Archidiecezji Gdańskiej, Fundacji Jana Pawła II, Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wielką dumą i radością dla całej naszej wspólnoty parafialnej jest kleryk III Gdańskiego Seminarium Duchowego w Gdańsku-Oliwie Wojciech Zielke.

W trakcie całego ubiegłego roku w parafii ochrzczono 61 dzieci, pierwszą Komunię Św. przyjęło 6 dzieci, sakrament małżeństwa zawarło 12 par, kapłani uczęszczali do ok. 55  chorych, zaś na wieczny odpoczynek odprowadzono 28 osób. 

Fotorelacje z niektórych wydarzeń i uroczystości, o których mowa wyżej można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii w zakładce "Galeria zdjęć". 

 Na koniec warto kilka słów przeznaczyć na podziękowania. Po pierwsze słowa wdzięczności kierujemy na ręce kapłanów posługujących w Starzynie. Po drugie podziękowania za aktywne uczestnictwo w życiu wspólnoty parafialnej należą się: ministrantom, scholce, gospodyni pani Ewie, organiście Panu Danielowi, grającej na skrzypcach Natalii, kościelnemu panu Piotrowi, prowadzącemu stronę parafialną panu Damianowi, członkiniom i członkom Żywego Różańca, Bractwu Brewiarza Świętego oraz wielu, wielu innym niewymienionym z imienia. Wszystkim tym, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami poprzez napisanie artykułu do naszego biuletynu, dziękujemy za poświęcony czas. Zachęcamy innych - mniej zdecydowanych - parafian do pokazania swojego „talentu” i zaangażowania się w życie parafii.

Szczęść Boże!

"Głos Michała Archanioła", Nr 1/2020 (175)

Czytany 1047 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…