Start Aktualności Budujący się kościół w Ostrowie
niedziela, 6 styczeń 2019
Budujący się kościół w Ostrowie
Parafia Ostrowo

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

Przypomnijmy, że dekretem z dnia 13 czerwca 2001 r. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski powołał nową parafię w Ostrowie. Osada ta od 1957 r. należała do Parafii w Karwi, a dawniej do Parafii w Strzelnie. Po uzyskaniu zgody na budowę, 15 maja 2004 r. przystąpiono do prac związanych z wykopem pod budowę Kościoła.

– W ostatnim roku udało się osadzić wewnętrzne drzwi frontowe i wymalować kościół - pisze nam ks. Buja.

– O ile Pan Bóg pozwoli i nadal znajdą się ludzie o dobrym sercu, planujemy:

 • w 2019 r. wykończenie ołtarzy bocznych po stronie lewej i prawej oraz położenie płyt granitowych w prezbiterium i zakrystii;
 • w 2020 r. wyłożenie płytami granitowymi nawy Kościoła i wykonanie dwóch konfesjonałów;
 • w 2021 r. zamówienie i montaż części organów;
 • w 2022 r. dokończenie budowy organów i zagospodarowanie terenu przy Kościele;
 • w 2023 r. podjęcie prac przy budowie wieży Kościoła

– wymienia ks. Andrzej i zaznacza, że „w tworzeniu naszej Nowej Wspólnoty, a zwłaszcza w budowie Kościoła wielkie wsparcie od kilkunastu lat okazuje ks. proboszcz Jan Plottke i wielu Ziomków. Można nawet powiedzieć, że tak wspólnie ‘Starzyniacy’ wraz z ‘Ostrowianami’ i innymi - razem budujemy Świątynię dla tutejszych mieszkańców i licznych turystów. Za wszelką życzliwość, cenną pomoc i dar modlitwy - Wszystkim składam z serca płynące Bóg zapłać”.

Projekt posadzki z granitu w Kościele w Ostrowie
Projekt posadzki z granitu w Kościele w Ostrowie, źródło: Parafia Ostrowo

Ks. Andrzej Buja co roku w swojej parafii organizuje "Zimowiska Rodzinne". Zachęca do udziału również naszych parafian, by "lepiej się poznać i czynnie odpocząć przy odkrywaniu piękna Gór w Polskich Tatrach". Poniżej plakat.

Propozycja wykonania posadzki z granitu w Kościele w Ostrowie.
Program Zimowiska Rodzinnego 2019, źródło: Parafia Ostrowo
Czytany 2446 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…