Start Aktualności Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii
niedziela, 30 grudzień 2018

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"

Styczeń był bardzo pracowitym okresem dla księży, którzy odwiedzali parafian z wizytami duszpasterskimi (czyli "chodzili po kolędzie"). W naszym kościele, pierwszy miesiąc roku był czasem wydarzeń kulturalnych. Podczas styczniowych, niedzielnych liturgii mieliśmy okazję obejrzeć m.in.: przedstawienie pt.: "A komu ja służył będę" w wykonaniu Lalkowego Bractwa (w skład grupy wchodziły dzieci z naszej parafii), wysłuchać koncertu z repertuarem bożonarodzeniowym Towarzystwa Śpiewaczego im. J. Trepczyka z Wejherowa oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Władysławowa.

14 lutego tradycyjnym posypaniem głów popiołem rozpoczęliśmy Wielki Post.

Na przełomie lutego i marca, w dniach 25 lutego-4 marca grupa parafian z naszej parafii udała się wraz z ks. Sebastianem do Ziemi Świętej. W czasie pielgrzymki odwiedzono wiele miejsc znanych z kart Pisma Świętego m.in.: Betlejem, Ain Karem, Górę Tabor, Nazaret, Kanę Galilejską, Hajfę, Cezareę Nadmorską, Jerozolimę, Pustynię Judzką, Morze Martwe, Rzekę Jordan oraz Jezioro Galilejskie. Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni i - zarówno Ci, którzy byli, jak i Ci, którym nie dane było tamtym razem pielgrzymować - czekają na kolejną pielgrzymkę.

Z racji Wielkiego Postu rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w dniach 18-21 marca głosił zaprzyjaźniony z naszą parafią ks. Radosław Belling. 23 marca, po wieczornej Mszy Św., ulicami Starzyna wyruszyła kolejna Droga Krzyżowa ofiarowana w intencji wszystkich wiernych zmarłych. Tego samego dnia w Jastrzębiej Górze rozpoczęła się Ekstremalna Droga Krzyżowa na Hel (w tym roku przejście 49 km było wyjątkowo ekstremalne, z uwagi na warunki pogodowe, co jednak nie zniechęciło wielu chętnych, w tym również z naszej parafii).

Czas od 28 marca do 31 marca był okresem Triduum Paschalnego. Licznie zgromadzeni wierni w starzyńskiej świątyni, jak również w kaplicach w Starzyńskim Dworze i Werblini byli "po raz kolejny" uczestnikami ustanowienia Eucharystii, sakramentu kapłaństwa w Wielki Czwartek, Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilii Paschalnej. Udział w niedzielnej rezurekcji był dla wszystkich zgromadzonych wiernych wyrazem wiary w Jezusa Zmartwychwstałego.

Maj to tradycyjnie czas nabożeństw majowych. 8 maja 2018 roku powstał „Apostolat Margaretka”. Od tego dnia ks. Tadeusz Semmerling – misjonarz pochodzący ze Starzyna, a obecnie pracujący w Brazylii (8 maja ks. Tadeusz obchodzi również swoje urodziny) został objęty nieustanną modlitwą przez siedem osób z naszej parafii.

12 maja był szczególnym dniem dla 67-rga dzieci z II i III klas Szkoły Podstawowej w Starzynie i Werblini. W słoneczną majową sobotę dzieci podzielone na dwie grupy po raz pierwszy przyjęły Jezusa do swojego serca. Kolejną ważną uroczystością było udzielenie sakramentu bierzmowania - miało to miejsce 22 maja, zaś obrzędom przewodniczył Ks. Infułat Stanisław Zięba.

26 maja pielgrzymowaliśmy na odpust Trójcy Świętej do Wejherowa. W tym samym dniu  Jubileusz 25-lecia kapłaństwa obchodził w naszej parafii ks. Rafał Starkowicz.

Uroczystość Bożego Ciała przypadała 31 maja, zaś procesja eucharystyczna wiodła w Starzynie ul. Długą, Osiedlem Leśnym, ul. Brzozową oraz ul. Mechowską. W piątek po Bożym Ciele wyruszyła - również z uczestnikami z naszej Parafii - piesza pielgrzymka do Mątowów Wielkich.

3 czerwca odbyła się promocja kolejnej publikacji tematyką związaną z naszą starzyńską parafią pt.: "W duchu przemian i tradycji... Kościoły cysterskie w Starzynie i Mechowie" autorstwa Jana Pawła Dettlaffa.

Niestety czerwiec - oprócz radości - przyniósł wielki smutek. 18 czerwca 2018 r., zmarł w 39. roku życia i 11 roku kapłaństwa nasz parafianin, ks. Bogdan Pulczyński. Mszy Św. oraz uroczystościom pogrzebowym, jakie odbyły się 22 czerwca przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Ks. Bogdana żegnała licznie zgromadzona rodzina, kapłani, koledzy kursowi, ministranci, lektorzy oraz znajomi i przyjaciele. Tego dnia wraz z żałobnikami płakało także niebo…

Na Św. Jana, czyli 24 czerwca, po Mszy Św. odbyło się tradycyjne ognisko imieninowe ks. Jana.

Lipiec i sierpień to dla dzieci tradycyjnie czas letnich wakacji. 14 lipca na boisku wiejskim w Werblini odbył się - kolejny czwarty - festyn charytatywny. Tym razem - wspólnie z różnymi grupami i osobami - zbieraliśmy środki z przeznaczeniem na rehabilitację i leczenie 15-letniego mieszkańca Werblini, Patryka Radtke.

25 lipca z Helu wyruszyła na szlak Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi po raz 37 zmierzyli się z 638 km wędrówki - w tym roku wyjątkowo wyczerpującej z uwagi na piękne i upalne lato. Hasłem tegorocznej wędrówki były słowa "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

Pod koniec lipca nasz „Głos Michała Archanioła" obchodził mały jubileusz - dzięki zaangażowaniu wielu osób, rozpoczynając przede wszystkim od księży pracujących w naszej parafii, poprzez grono redakcyjne oraz inne osoby, które włączają się w redagowanie gazetki - wydaliśmy już 100 numerów.

26 sierpnia obchodziliśmy uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, Mszę Św. o godz. 13.00 w naszej świątyni sprawował J.E. abp Sławoj Leszek Głódź. Całość uroczystości była transmitowana na żywo przez TVP Polonia. W sprawowaną liturgię aktywnie włączyły się różne grupy i osoby działające w parafii.

1 września pielgrzymowaliśmy na odpust Matki Boskiej w Swarzewie. Pogoda w tym roku dopisała, co przełożyło się na dość dużą ilość pielgrzymów w różnym przekroju wiekowym. Pod koniec września tradycyjnie świętowaliśmy również odpust ku czci Św. Michała Archanioła w naszej parafii. W tym roku uroczystej Mszy Św. odpustowej przewodniczył ks. dr Krzysztof Kletkiewicz - Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Gdańskiej.

Dzięki środkom ze sprzedaży biuletynu, 20 października ministranci oraz scholka pod opieką ks. Sebastiana wzięli udział w wyjeździe na kręgielnię do Gniewina. Wszystkie dzieci oraz młodzież świetnie się bawili współzawodnicząc na torach.

1 listopada na starzyńskim cmentarzu odprawiona została Msza Św. w intencji parafian oraz ks. proboszcza Władysława Żakowskiego (w 8. rocznicę śmierci).

Tegoroczny Adwent przeżywaliśmy pod hasłem "Z Duchem Twoim". W czasie spotkań roratnich ich uczestnicy poznali - poprzez przykład postaci biblijnych – Dary Ducha Św., a przez historię ludzi bardziej nam współczesnych - Jego owoce.

Grudzień to także tradycyjne Mikołajki współorganizowane m.in. przez parafię, Szkołę Podstawową w Starzynie, organizacje społeczne i samorządowe oraz dobroczyńców. Dzięki licznym atrakcjom można było przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie. Dzieci spotkały Św. Mikołaja, który obdarował je paczkami, zaś dorośli mieli możliwość spotkania przy przysłowiowej kawie i rozmowy ze znajomymi.

Oczywiście oprócz wyżej przedstawionych wydarzeń włączamy się jako parafia w wiele innych wydarzeń. Oto niektóre z nich: wolontariat na rzecz Puckiego Hospicjum im. Św. Ojca Pio – wiosenne "Pola Nadziei" (tzw. akcja Żonkil) oraz listopadowe "Zapal światełko" (dawniej nazywane "Światełkiem dla Hospicjum"); działania Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Starzynie w zakresie sprzedaży palm wielkanocnych – zebrane ofiary przeznaczono na pomoc dla misjonarki siostry Brygidy Koeppen; pomoc materialna dla parafii w Ostrowie (pomoc w budowie kościoła) czy Bazyliki Św. Mikołaja w Gdańsku (remont kościoła); ofiary na rzecz Kościoła na Wschodzie; wizyta wspólnoty Wiara i Światło z Gdyni Chylonii oraz dzieci z parafii w Czeczewie.

Fotorelacje z większości wydarzeń i uroczystości, o których mowa, można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii w zakładce "Galeria zdjęć".

W tym roku - dzięki ofiarom części parafian - udało się zelektryfikować nasze dzwony kościelne. Zakupiono również nowe belki i deski dębowe dla wzmocnienia i remontu wieży.

Dumą i wielką radością dla całej naszej wspólnoty parafialnej jest kleryk Wojciech Zielke, uczący się w Seminarium Duchowym w Gdańsku-Oliwie. Kleryk Wojtek w ciągu ostatniego roku kilkukrotnie pisał do "Głosu Michała Archanioła", m.in. opowiedział o tym, jak wygląda jeden dzień z życia w seminarium.

Kończąc podsumowanie roku warto - oprócz podziękowań, o czym dalej - zastanowić się nad swoją własną, taką całkowicie obiektywną (tylko dla siebie) oceną ostatniego roku. Nikt nie lubi moralizatorstwa, słów krytyki, bo to nic miłego, jednak może warto zadać sobie np. pytanie: Czy byłem np. na nabożeństwie majowym, na Różańcu, na Roratach? Co zrobiłem dla mojej parafii?

Niezależnie od powyższego, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączają się w działania organizowane przez parafię starzyńską. Przede wszystkim słowa podziękowań kierujemy na ręce kapłanów posługujących w Starzynie, ministrantom, scholce, organiście, grającej na skrzypcach Natalii, gospodyni Pani Ewie, kościelnemu Panu Piotrowi, członkiniom Żywego Różańca oraz Bractwu Brewiarza Świętego oraz wielu, wielu innym, niewymienionym z imienia. Czytelnikom "Głosu Michała Archanioła" dziękujemy za to, że poprzez nabywanie go wspierają fundusz ministrancki. Wszystkim tym, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami poprzez napisanie artykułu, dziękujemy za poświęcony czas. Zachęcamy również innych, mniej zdecydowanych parafian. do zaangażowania się w różnego typu prace organizowane przy parafię. Za wszystko mówimy "Bóg zapłać" oraz w Nowym Roku 2019 życzymy wszystkim wszelkich łask oraz błogosławieństwa Bożego.

Szczęść Boże!

"Głos Michała Archanioła", Nr 52/2018 (122)

Czytany 1748 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…