Start Aktualności Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej
czwartek, 30 sierpień 2018
Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej
Ks. Rafał Starkowicz, Foto Gość

W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy w kościele uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W naszej świątyni Msza Św. o godz. 13.00 sprawowana była pod przewodnictwem J.E. abp Sławoja Leszka Głódzia, zaś koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów z dekanatu żarnowieckiego oraz inni „zaprzyjaźnieni” księża. Całość uroczystości była transmitowana na żywo przez TVP Polonia.

Na początku Mszy św. Arcybiskup podziękował wszystkim za przybycie. Następnie krótko przedstawił naszą parafię i jej dzieje związane z obecnością Cystersów. Wspomniał o dużej ilości powołań, głównie kapłańskich wywodzących się ze starzyńskiego kościoła, w tym także o zmarłym tragicznie w czerwcu tego roku śp. ks. Bogdanie Pulczyńskim.

W czasie homilii arcybiskup przedstawił, jaki wpływ na przestrzeni dziejów miała postać Maryi na losy Polski, ale także Europy. Odniósł się rów-
nież do głęboko zakorzenionej wśród ludności Kaszub miłości do Matki Bożej, ukazującej się w jakże prostych słowach: „Më trzimómë z Bògã”.

„Ponad dziejowymi wirażami i trudnymi czasami, jakich na polskiej drodze nie brakło, ukazuje jej najistotniejszy, zbawczy kierunek - ku zmartwychwstaniu. Pokorna służebnica Pańska, inicjatorka sprawiedliwości i miłości społecznej, przewodniczka polskich pokoleń, wskazuje na swojego Syna. (...) Jakże bardzo w ojczyźnie naszej potrzeba Twego Wspomożenia! Bo wielka jest potrzeba swoistych korepetycji w Twej szkole sprawiedliwości, społecznej miłości i wrażliwości, umiejętności otwierania serca ku drugim, bezinteresownej przyjaźni i szacunku”.

W sprawowaną liturgię aktywnie włączyły się różne grupy: ministranci, dziewczęta  niosące feretron, członkinie i członkowie Żywego Różańca, przedstawiciele: Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Kół Gospodyń Wiejskich, szkoły, młodzieży, rodzin oraz sołectw. Nie zabrakło również miłośników motocykli, czyli przyjaciół i znajomych zmarłego ks. Bogdana, którzy również skorzystali z zaproszenia naszej parafii. Muzycznie Mszę św. ubogacili: orkiestra rodziny Zielke, grająca na skrzypcach Natalia oraz parafialna scholka (po raz pierwszy występująca w przepięk-
nych błękitnych strojach) pod przewodnictwem ks. Sebastiana. Pod koniec uroczystości nastąpił tzw. pokłon feretronu, będący na Kaszubach znakiem czci oddawanej Bogu.

Obszerna relacja fotograficzna autorstwa ks. Rafał Starkowicza dostępna jest na stronie internetowej Gdańskiego Gościa Niedzielnego.

Czytany 1867 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…