Start Aktualności Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej
czwartek, 30 sierpień 2018
Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej
Ks. Rafał Starkowicz, Foto Gość

W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy w kościele uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W naszej świątyni Msza Św. o godz. 13.00 sprawowana była pod przewodnictwem J.E. abp Sławoja Leszka Głódzia, zaś koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów z dekanatu żarnowieckiego oraz inni „zaprzyjaźnieni” księża. Całość uroczystości była transmitowana na żywo przez TVP Polonia.

Na początku Mszy św. Arcybiskup podziękował wszystkim za przybycie. Następnie krótko przedstawił naszą parafię i jej dzieje związane z obecnością Cystersów. Wspomniał o dużej ilości powołań, głównie kapłańskich wywodzących się ze starzyńskiego kościoła, w tym także o zmarłym tragicznie w czerwcu tego roku śp. ks. Bogdanie Pulczyńskim.

W czasie homilii arcybiskup przedstawił, jaki wpływ na przestrzeni dziejów miała postać Maryi na losy Polski, ale także Europy. Odniósł się rów-
nież do głęboko zakorzenionej wśród ludności Kaszub miłości do Matki Bożej, ukazującej się w jakże prostych słowach: „Më trzimómë z Bògã”.

„Ponad dziejowymi wirażami i trudnymi czasami, jakich na polskiej drodze nie brakło, ukazuje jej najistotniejszy, zbawczy kierunek - ku zmartwychwstaniu. Pokorna służebnica Pańska, inicjatorka sprawiedliwości i miłości społecznej, przewodniczka polskich pokoleń, wskazuje na swojego Syna. (...) Jakże bardzo w ojczyźnie naszej potrzeba Twego Wspomożenia! Bo wielka jest potrzeba swoistych korepetycji w Twej szkole sprawiedliwości, społecznej miłości i wrażliwości, umiejętności otwierania serca ku drugim, bezinteresownej przyjaźni i szacunku”.

W sprawowaną liturgię aktywnie włączyły się różne grupy: ministranci, dziewczęta  niosące feretron, członkinie i członkowie Żywego Różańca, przedstawiciele: Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Kół Gospodyń Wiejskich, szkoły, młodzieży, rodzin oraz sołectw. Nie zabrakło również miłośników motocykli, czyli przyjaciół i znajomych zmarłego ks. Bogdana, którzy również skorzystali z zaproszenia naszej parafii. Muzycznie Mszę św. ubogacili: orkiestra rodziny Zielke, grająca na skrzypcach Natalia oraz parafialna scholka (po raz pierwszy występująca w przepięk-
nych błękitnych strojach) pod przewodnictwem ks. Sebastiana. Pod koniec uroczystości nastąpił tzw. pokłon feretronu, będący na Kaszubach znakiem czci oddawanej Bogu.

Obszerna relacja fotograficzna autorstwa ks. Rafał Starkowicza dostępna jest na stronie internetowej Gdańskiego Gościa Niedzielnego.

(0 głosów)
Artykuły z dnia