Start Aktualności Wielki Post - udoskonalaniem, umacnianiem i uzdrawianiem relacji
środa, 28 luty 2018

Człowiek dojrzewa i rozwija się w relacji. Jakość relacji decyduje o wartości człowieka. Postęp techniczny sprawia, że człowiek tworzy sobie wirtualną rzeczywistość, gdzie ma tysiące wirtualnych znajomych, porozumiewanie często dokonuje się przez internet czy media społecznościowe. Coraz częstszym widokiem staje się obraz dwojga ludzi siedzącymi przy jednym stoliku, a pomimo tego jakby osobno – wpatrzeni w ekran swojego smartfona.

Jedno nigdy nie zmieni. Człowiek potrzebuje człowieka, ponieważ ktoś zupełnie samotny i samowystarczalny jest w dzisiejszych czasach nie do pomyślenia, ponieważ człowiek żyjący na ziemi jest istotą społeczną, wpisany w pewne struktury społeczne, nigdy nie pozostaje sam, jest związany z wszystkimi ludźmi i musi się z nimi zjednoczyć w miłości. Ludzie bowiem nie są pojedynczymi osobnikami żyjącymi przypadkowo obok siebie, ale są ze sobą powiązani. Jak to zrozumieć? Bardzo łatwo. Gdy poznamy swoje własne ograniczenia, zrozumiemy jak bardzo potrzebni nam są inni ludzie, abyśmy mogli się wzbogacić wewnętrznie i udoskonalić. Jeśli chcemy się wzbogacić dzięki innym, musimy z nimi nawiązać kontakt, bowiem na tyle tylko poznamy w pełni siebie, na ile poznamy innych ludzi. Wielkość człowieka ocenia się często według jego zdolności nawiązywania kontaktu. Bóg stawia na naszej drodze różnych ludzi, Bóg posługuje się ludźmi aby doprowadzić nas wszystkich do Siebie, a nie ma piękniejszej drogi do Boga jak poprzez drugiego człowieka. I tutaj z pomocą przychodzi nam dobrze przeżyty czas Wielkiego Postu.

Ten czas trzeba wykorzystać, aby uporządkować trzy rodzaje relacji: do Boga, do bliźniego i do siebie samego. Pomogą nam w tym trzy filary Wielkiego Postu: modlitwa, jałmużna i post. Łatwo połączyć je z doskonaleniem i uzdrawianiem naszych relacji.

Modlitwa kieruje naszą uwagę na Boga, wyczula nasz wewnętrzny słuch na Jego głos, pozwala się z Nim spotkać i zjednoczyć. Dzięki niej człowiek wchodzi w głęboką relację z Bogiem, on sam i jego świat poszerzają się do wymiarów nieskończonych, wszystko zostaje w nim oczyszczone i nasycone światłem, pięknem i łaską. Niech nam w tym pomaga udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów i niech nie zabraknie nas podczas rekolekcji wielkopostnych.

Jałmużna otwiera nas na drugich, pomaga nam wyjść z ciasnego kręgu egoizmu, dostrzec innych i konkretnie im pomóc  w ich potrzebach. Dzięki temu ćwiczeniu człowiek może zbliżyć się do drugich, stworzyć wspólnotę, zakosztować radości dawania i wreszcie wejść w relacje z drugim człowiekiem.

Post ma na celu opanowanie siebie, kontrolę nad swoimi pragnieniami i dążeniami. Dotyczy on w pierwszym rzędzie codziennego pokarmu, ale trzeba go także rozciągnąć na inne sfery naszego życia: alkohol, tytoń, język, telewizje. Post także może pomóc powściągnąć język. Post jest ćwiczeniem, które ma doprowadzić do tego, że człowiek będzie rzeczywiście panem siebie, rozporządzającym mądrze swoimi siłami. Nauczy się mówić pokusie „nie!”.

Nasze nawrócenie ma objąć całego człowieka, wszystkie jego władze, wymiary i możliwości.  Ma nas przemienić tak, byśmy stali się nowym stworzeniem, zdolnym do wszelkiego dobrego czynu. Niech pomocą będą słowa Jezusa z Ewangelii według Św. Mateusza: "Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj". Niech przeżycie Wielkiego Postu będzie naszym darem dla Boga, dla bliźniego i dla nas samych.
 

Czytany 2503 razy
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Artykuły z dnia
« Czerwiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…