Start Aktualności Było, nie minęło... Podsumowanie roku 2017
niedziela, 31 grudzień 2017

Przełom roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. My również chcielibyśmy przedstawić w pewnym skrócie streszczenie wydarzeń oraz uroczystości, jakie miały miejsce w naszej parafii w 2017 r. Miniony rok był przede wszystkim rokiem jubileuszy. Zacznijmy jednak od początku ... 

Początek roku wiązał się z czasem wizyt duszpasterskich w domach parafian. W styczniu gościliśmy chór "Morzanie" z Kosakowa, który wystąpił z koncertem kolęd podczas niedzielnych Mszy Św. W okresie ferii udało się również zorganizować - wspólnie z KGW Starzyno i OSP Starzyno - bal przebierańców dla najmłodszych. W lutym to Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa swoją muzyką uświetniła niedzielną liturgię.

W okresie Wielkiego Postu w dniach 02-04 kwietnia Rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych głosił znany nam ks. Rafał Starkowicz (dawny wikariusz w naszej Parafii). Triduum Paschalne przeżywaliśmy w okresie od 13 do 16 kwietnia. Jak zwykle uroczystość ustanowienia Eucharystii, sakramentu kapłaństwa w Wielki Czwartek, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilia Paschalna a także Rezurekcja zgromadziły liczne rzesze wiernych zarówno w kaplicach w Starzyńskim Dworze i Werblini oraz w kościele parafialnym w Starzynie. 

Maj był w ubiegłym roku miesiącem wielkich wydarzeń. Pierwszym z nich był jubileusz 25 lat kapłaństwa Księdza Proboszcza Jana Plottke. 20 maja 2017 roku odprawiona została uroczysta Msza Św., którą koncelebrował Jubilat wraz z zaproszonymi księżmi, m.in. ks. Rafałem Starkowiczem i ks. prał. Danielem Nowakiem. Wśród uczestników Mszy Św. oprócz licznego grona parafian, była rodzina oraz zaproszeni goście. Kolejną ważną uroczystością było udzielenie sakramentu bierzmowania. W minionym roku 24 maja ks. Abp Sławoj Leszek Głódź w czasie uroczystej liturgii namaścił 44 osoby. W piękną majową sobotę 27 maja miała miejsce uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Św. przez dzieci. W sumie sakrament ten przyjęło 36 dzieci. 

11 czerwca pielgrzymi z naszej Parafii udali się na odpust Trójcy Świętej do Wejherowa. Pogoda tym razem dopisała - parasole oraz kurtki przeciwdeszczowe okazały się zbędne. 15 czerwca miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. Procesja Eucharystyczna wiodła w Starzynie ul. Długą, ul. Polną oraz ul. Żarnowiecką. W piątek po Bożym Ciele wyruszyła - również z uczestnikami z naszej Parafii - piesza pielgrzymka do Mątowów Wielkich. Na Św. Jana, czyli 24 czerwca - po Mszy Św. - odbyło się tradycyjne ognisko imieninowe ks. Jana. Strugi deszczu nie przeszkodziły wszystkim uczestnikom w udanej zabawie.   

Lipiec to tradycyjnie czas wakacji. Dla naszej parafii dzień 1 lipca okazał się szczególnie radosnym, ponieważ do posługi w naszej parafii ks. Abp Sławoj Leszek Głódź skierował ks. Sebastiana Reszke. 8 lipca w Starzyńskim Dworze w kaplicy Św. Benedykta ks. Jan Plottke odprawił sumę odpustową, po której sołtys wsi, Pan Waldemar Bradtke wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami zorganizowali festyn z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. 12 lipca gościliśmy uczestników wędrówki ewangelizacyjnej "Siedem Aniołów". 

Przełom wakacyjnych miesięcy to także Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 25 lipca z Helu na pielgrzymi szlak po raz 36 wyruszyli pątnicy, aby po 19 dniach wędrówki i przejściu 638 km ukłonić się Jasnogórskiej Pani. W okresie wakacyjnym przedstawialiśmy na łamach biuletynu parafialnego wspomnienia uczestników, którzy brali udział w poprzednich pielgrzymkach. 

W sierpniu rodzinną miejscowość odwiedził ks. Tadeusz Semmerling, misjonarz pracujący od 12 lat w Brazylii. W czasie niedzielnych Mszy Św. głosił  słowo Boże oraz przybliżył nam trud misjonarskiego dzieła, jakie podejmuje w swojej brazylijskiej parafii.

Wrzesień był tradycyjnie czasem pielgrzymowania na odpust Matki Boskiej w Swarzewie. W ubiegłym roku pielgrzymka miała miejsce w okresie 2-3 września. 9 września udało się zorganizować - wspólnie z różnymi grupami i osobami - trzeci już festyn rodzinno - charytatywny. Tym razem zbieraliśmy środki na rzecz niepełnosprawnego Mateusza Nikholz. Pod koniec września świętowaliśmy odpust ku czci Św. Michała Archanioła w naszej parafii. 

W październiku powstała w naszej parafii schola pod kierunkiem ks. Sebastiana, która wspiera muzycznie liturgię Mszy św. w niedziele o godz. 12:00. Dnia 15 października w Radoszewie miało miejsce poświęcenie ufundowanej przez mieszkańców kapliczki ku czci Św. Jadwigi Śląskiej.

Czas początku listopada poświęcony był modlitwie za zmarłych. 1 listopada na starzyńskim cmentarzu o godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. w intencji ks. Władysława Żakowskiego.

W grudniu miały miejsce tradycyjne Mikołajki współorganizowane przez parafię, Zespół Szkół w Starzynie, organizacje społeczne i samorządowe oraz dobroczyńców. Liczne atrakcje zapewniły ogrmoną frekwencję wśród dzieci i dorosłych. Ostatnie Roraty przeżywaliśmy w klimacie opowiadań o Św. Józefie.

Pośród wielu działań, jakie udało się zrealizować lub w jakie włączyliśmy się jako parafia w ubiegłym roku wymienić można: 

 • akcję "Rodzina rodzinie". W ramach programu Caritas nasza parafia pomagała rodzinie w Syrii. Pod naszą opiekę trafiła Marie Ibrahim Orfali (87 lat) wraz z siostrą Georget (78 lat) mieszkające w Aleppo;
 • akcje Puckiego Hospicjum im. Św. Ojca Pio czyli "Pola Nadziei" (akcja Żonkil) oraz "Światełko dla Hospicjum",
 • inicjatywa Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół w Starzynie w zakresie sprzedaży palm wielkanocnych – zebrane ofiary przeznaczono na pomoc dla siostry Brygidy Koeppen, misjonarki pracującej w Chile;
 • pomoc dla parafii w: Ostrowie (pomoc w budowie kościoła), Krokowej (remont elewacji kościoła), Gdańsku Letnicy (remont kościoła) oraz Chłapowie (pomoc przy budowie i wyposażeniu kościoła);
 • wizyta dzieci i młodzieży z parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie. 

Fotorelacje z niektórych wydarzeń i uroczystości, o których mowa wyżej można znaleźć w galerii zdjęć.

W ogłoszonym przez Dziennik Bałtycki plebiscycie "Kościół Pomorza" w kategorii "Parafia Roku Archidiecezji Gdańskiej" zajęliśmy zaszczytne II miejsce, zdobywając  3969 głosów. 

Wielką radością dla całej naszej wspólnoty parafialnej jest nowy alumn Seminarium Duchowego w Gdańsku-Oliwie Wojciech Zielke.

Kończąc podsumowanie chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Parafianom za wszelką pomoc oraz dobre słowa w minionym roku. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do wszystkich, którzy aktywnie wspierają Parafię w organizowanych przedsięwzięciach. Czytelnikom biuletynu Głos Michała Archanioła składamy wyrazy wdzięczności, poprostu za to "że są" i nabywając go wspierają parafialny fundusz ministrancki. Za wszystko mówimy "Bóg zapłać" oraz w Nowym 2018 Roku życzymy wszystkim wszelkich łask oraz błogosławieństwa Bożego.

Szczęść Boże!

Czytany 2352 razy
Oceń ten artykuł
(16 głosów)
Artykuły z dnia
« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…