Start Aktualności Adwent - czas radosnego oczekiwania
niedziela, 3 grudzień 2017

Kolejny adwent w naszym życiu może budzić w nas rutynę, ale może też zrodzić pytanie. Oczekiwanie... na co? Raczej oczekiwanie... na Kogo?

Charakter adwentu wyraża etymologia tego słowa - łacińskie "adventus" oznacza "przyjście". Bóg przychodzi z miłości jako Człowiek do człowieka, by zawrzeć ostateczne przymierze. Uniżenie Boga staje się wywyższeniem człowieka, jego natury i ostatecznego przeznaczenia. Dobrze wiemy, że adwent składa się z dwóch części. Na początku jest to czas ukierunkowany na Paruzję - czyli powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a po 16 grudnia skupiamy się na bezpośrednim przygotowaniu na Boże Narodzenie. Ten podwójny charakter adwentu kieruje nasze myśli nie tylko na to co wydarzy się niebawem, ale także otwiera nasze oczy na przyszłość. Spotkanie Małej Dzieciny ma doprowadzić do spotkania z Mistrzem i Sędzią, ale przede wszystkim trzeba chwycić Chrystusa za rękę i dać się prowadzić przez życie.

Czym ma być adwent? Uczestnictwem w roratach, umartwieniem, spełnianiem dobrych uczynków... Na pewno to pomoże. Pomoże w czym? W usłyszeniu głosu Boga, który musi się przebić przez nachalną reklamę "świąteczną" w telewizji, witryny sklepowe nawołujące do kupowania, gorączkę zakupów, przygotowań potraw, wymyślaniem prezentów dla najbliższych. W Adwencie trzeba wybrać głos Boga - nie rozkrzyczanego i rozbawionego świata. Wybrać pomiędzy Św. Mikołajem - biskupem, który dzielił się tym co miał, a grubasem w czerwonym wdzianku jadącym ciężarówką z logo popularnego napoju. 

Dla pragnących i czekających na Jezusa czuwanie oznacza przede wszystkim otworzenie swoich uszu, słuchanie Boga całym sobą. Do tego zaś potrzebna jest cisza. Jest więc Adwent czasem wyciszenia radia, wyłączenia telewizora, zapomnienia o krzyczących modą plakatach i reklamach. Wówczas dobrze słyszalny głos Boga pozwoli nam odczuć Jego obecność. Te cztery świece adwentowe umieszczone w wieńcu, zapalane stopniowo wraz z upływem czasu mają nas przynaglić przede wszystkim do przygotowania serca, a nie tylko wystrojonego domu, wspaniałych potraw na stole wigilijnym, pięknej choinki otoczonej masą prezentów. Co to za święta, jeżeli do stołu wigilijnego zasiadamy niepojednani z ludźmi i z Bogiem? Spowiedź święta to zapewnienie Jezusowi komfortowych warunków narodzin w kolebce naszego serca - to jak pięciogwiazdkowy hotel w Betlejem.

Tegoroczne roraty przeżywać będziemy w klimacie opowiadań o Św. Józefie, człowieku, któremu Bóg - jak podkreślił Św. Jan Paweł II - "powierzył straż nad swymi najcenniejszymi skarbami". Niech takim skarbem będzie twoje serce, które niczym szkatuła zawierać będzie najcenniejszy klejnot, życie dla... Boga i innych. Zamiast najnowszej konsoli, telefonu, drogich perfum, klocków lego powiedz najbliższym, że ich kochasz, że ci zależy, że przepraszasz... To będzie skarb...

Czytany 1402 razy
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Czytania na dziś
Artykuły z dnia
« Październik 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Najnowsze
 • czwartek, 15 sierpień 2019
  Dyspensa na piątek – 16 sierpnia 2019

  Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 16 sierpnia br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 • środa, 19 czerwiec 2019
  Dyspensa na piątek – 21 czerwca 2019

  Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 21 czerwca br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 • piątek, 22 luty 2019
  Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

  Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.