Start Aktualności Adwent - rozpoczynamy nowy rok liturgiczny
sobota, 28 listopad 2015

W niedzielę, 29 listopada Kościół katolicki rozpoczyna okres Adwentu - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Będzie to szczególny rok, ponieważ świętować będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, wpisaną w obchody Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka.

– Takiego Adwentu jeszcze nie było. Będziemy przeżywali w nim trzy wydarzenia o zasięgu europejskim i międzynarodowym. Są nimi 1050. rocznica Chrztu Polski, Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Adrianik.

Symbolem adwentu od dawien dawna są cztery świece, które symbolizują cztery niedziele adwentu. W każdą kolejną niedzielę w kościele zapalana będzie świeca - ma ona jasny kolor, często zdobi ją biała wstążka i zielona gałązka. Pierwsza świeca symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga, druga - wiarę patriarchów narodu izraelskiego w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę adwentu palą się już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i jego królestwa. W tym roku jednak wyjątkowo będzie i piąta, jako znak jedności polskich katolików oraz symbol światła wiary z okazji rocznicy Chrztu Polski.

W czasie adwentu odprawiane są wyjątkowe msze święte roratnie, podczas który dzieci przychodzą do kościoła z kolorowymi lampionami. Tegorocznym przewodnim hasłem programu duszpasterskiego podczas rorat jest "Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia". W naszej parafii roraty w Werblinii o godz. 16.30, a o godz. 18.00 w Starzynie.

Adwent to radosny czas oczekiwania na narodzenie Jezusa. Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście.

(0 głosów)
Artykuły z dnia