Start Publikacje "W duchu przemian i tradycji... Kościoły cysterskie w Starzynie i Mechowie"

Autor: dr Jan Paweł Dettlaff
Wydawnictwo: BIS MEDIUM, Bydgoszcz 2018
Stron: 315
ISBN: 978-83-60219-51-2

"Z mądrze i głęboko przeżywanej tradycji możemy czerpać wiele inspiracji dla naszych współczesnych działań. Jest ona dla nas także Bo-żym darem i wskazaniem, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę co akcentować, gdy chodzi o przeżywanie życia i wiary.

W początkach XIII wieku cystersi oliwscy otrzymali z rąk książąt pomorskich szereg donacji, między innymi na ziemi puckiej. Powstały tam parafie cysterskie - najpierw w Starzynie, a następnie w Mechowie. Cystersi, zgodnie ze swoim charyzmatem zakonnym, obok życia duchownego i modlitewnego, rozwijali prężnie życie gospodarcze, związane z kulturą agrarną, a zwłaszcza zagospodarowaniem i wykorzystaniem zbiorników wodnych. Łączyli harmonijnie modlitwę z pracą, zgodnie ze wskazaniami święego Benedykta z Nursji, z którego wywodzi się tradycja cysterska, rozwinięta następnie przez świętego Bernarda z Clairvaux.

Parafia starzyńska i mechowska włączone zostały w Pomorski Szlak Cysterski, którego misją jest ukazywanie kulturowego i duchowego dziedzictwa Zakonu. Inicjatywa ta przybliża wielu środowiskom wciąż aktualne przesłanie cystersów. Starzyno i Mechowo łączą nie tylko sąsiedztwo i wspólne cysterskie początki, lecz także to, że w XIX wieku stanowiły jedną wspólnotę parafialną, a współcześnie rozwija się między nimi harmonijna współpraca, między innymi w zakresie koncertów cysterskiego chorału. Książka, w której zawarta jest zarówno historia, jak i współczesność parafii starzyńskiej i mechowskiej, jest podkreślenie tej duchowej wzajemnej bliskości (...)".

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup, Metropolita Gdański

Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 30 wrzesień 2018
  Odpust parafialny - okazja do świętowania i zadumy

  Każdy człowiek ma w sobie potrzebę świętowania. Bóg zawarł tą potrzebę w trzecim przykazaniu - "pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Odpust parafialny to okazja do uzewnętrznienia takiej potrzeby w każdym z nas.

 • czwartek, 30 sierpień 2018
  Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej

  W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy w kościele uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W naszej świątyni Msza Św. o godz. 13.00 sprawowana była pod przewodnictwem J.E. abp Sławoja Leszka Głódzia, zaś koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów z dekanatu żarnowieckiego oraz inni „zaprzyjaźnieni” księża. Całość uroczystości była transmitowana na żywo przez TVP Polonia.

 • poniedziałek, 18 czerwiec 2018
  Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

  Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł w 39. roku życia i 11. roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.