Start Publikacje "Zarys dziejów Szkolnictwa Podstawowego w Starzynie"

Zespół redakcyjny pod przewodnictwem dr Wojciecha Drzeżdżona w składzie: Anatol Dettlaff, Marzena Redlin, Ewa Wszałek, Jarosław Wszałek, Jadwiga Zielke, Roman Drzeżdżon, Barbara Grodzka, Zbigniew Drzeżdżon
Wydawnictwo: Bernardinum, Pelplin 2010
Stron: 510
ISBN: 978-83-7380-827-0

Książka ta omawia zarys szkolnictwa na pomorzu, opisuje historię i zmiany na przestrzeni lat edukacji na naszych terenach. Obszernie została w niej opisana historia Szkoły Podstawowej w Starzynie. Znajdziemy tu dzieje szkoły w latach wojennych i w okresie 1945-2009.

"Oto otrzymaliśmy pracę pokazującą szerokie tło historyczne i społeczne powstania oraz funkcjonowania przez prawie sto lat szkoły w Starzynie. Jest to jednak nie tyle monografia szkoły, lecz, co najważniejsze w moim odczuciu, opowieść o życiu jej absolwentów, mieszkańców Starzyna i wiosek sąsiednich. Dzieło ukazuje ich losy, często dramatyczne, wojenne, umożliwia im także tworzenie własnych opowieści, refleksji o własnej historii, tej dużej i tej prywatnej; mówią więc sami o trwaniu i przemijaniu, o sobie i innych. To niewątpliwa społeczna - poza historyczną - wartość książki Wojciecha Drzeżdżona".

Z recenzji ks. dra hab. Kazimierza Kossak-Główczewskiego,
prof. Uniwersytetu Gdańskiego

"Monografia stanowi niewątpliwy dowód twórczej aktywności intelektualnej elity silnie związanej ze Starzynem, doceniającej dziedzictwo kulturowej tej miejscowości, a zwłaszcza jej sferę edukacyjną. Świadczy o umiłowaniu małej ojczyzny, jej historii, rodzimej tradycji wkomponowanej w szerszy ogólnoeuropejski kontekst. To piękny przejaw aktywizacji lokalnej społeczności zatroskanej o teraźniejszość i przyszłość Starzyna. Jednocześnie książka ta, ocalając godne pamięci sylwetki i wydarzenia, jest skarbnicą doniosłych wzorców, jakże potrzebnych dzisiejszej społeczności, zwłaszcza młodzieży".

Z recenzji prof. dr hab. Kazimierza Puchowskiego,
prof. Uniwersytetu Gdańskiego

• niedziela, 30 wrzesień 2018
    Odpust parafialny - okazja do świętowania i zadumy

Każdy człowiek ma w sobie potrzebę świętowania. Bóg zawarł tą potrzebę w trzecim przykazaniu - "pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Odpust parafialny to okazja do uzewnętrznienia takiej potrzeby w każdym z nas.

• czwartek, 30 sierpień 2018
    Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej

W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy w kościele uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W naszej świątyni Msza Św. o godz. 13.00 sprawowana była pod przewodnictwem J.E. abp Sławoja Leszka Głódzia, zaś koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów z dekanatu żarnowieckiego oraz inni „zaprzyjaźnieni” księża. Całość uroczystości była transmitowana na żywo przez TVP Polonia.

• poniedziałek, 18 czerwiec 2018
    Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł w 39. roku życia i 11. roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.