Start Publikacje "Zarys dziejów Szkolnictwa Podstawowego w Starzynie"

Zespół redakcyjny pod przewodnictwem dr Wojciecha Drzeżdżona w składzie: Anatol Dettlaff, Marzena Redlin, Ewa Wszałek, Jarosław Wszałek, Jadwiga Zielke, Roman Drzeżdżon, Barbara Grodzka, Zbigniew Drzeżdżon
Wydawnictwo: Bernardinum, Pelplin 2010
Stron: 510
ISBN: 978-83-7380-827-0

Książka ta omawia zarys szkolnictwa na pomorzu, opisuje historię i zmiany na przestrzeni lat edukacji na naszych terenach. Obszernie została w niej opisana historia Szkoły Podstawowej w Starzynie. Znajdziemy tu dzieje szkoły w latach wojennych i w okresie 1945-2009.

"Oto otrzymaliśmy pracę pokazującą szerokie tło historyczne i społeczne powstania oraz funkcjonowania przez prawie sto lat szkoły w Starzynie. Jest to jednak nie tyle monografia szkoły, lecz, co najważniejsze w moim odczuciu, opowieść o życiu jej absolwentów, mieszkańców Starzyna i wiosek sąsiednich. Dzieło ukazuje ich losy, często dramatyczne, wojenne, umożliwia im także tworzenie własnych opowieści, refleksji o własnej historii, tej dużej i tej prywatnej; mówią więc sami o trwaniu i przemijaniu, o sobie i innych. To niewątpliwa społeczna - poza historyczną - wartość książki Wojciecha Drzeżdżona".

Z recenzji ks. dra hab. Kazimierza Kossak-Główczewskiego,
prof. Uniwersytetu Gdańskiego

"Monografia stanowi niewątpliwy dowód twórczej aktywności intelektualnej elity silnie związanej ze Starzynem, doceniającej dziedzictwo kulturowej tej miejscowości, a zwłaszcza jej sferę edukacyjną. Świadczy o umiłowaniu małej ojczyzny, jej historii, rodzimej tradycji wkomponowanej w szerszy ogólnoeuropejski kontekst. To piękny przejaw aktywizacji lokalnej społeczności zatroskanej o teraźniejszość i przyszłość Starzyna. Jednocześnie książka ta, ocalając godne pamięci sylwetki i wydarzenia, jest skarbnicą doniosłych wzorców, jakże potrzebnych dzisiejszej społeczności, zwłaszcza młodzieży".

Z recenzji prof. dr hab. Kazimierza Puchowskiego,
prof. Uniwersytetu Gdańskiego

• czwartek, 19 październik 2017 21:17
    Schola parafialna

W naszej parafii zrodził się pomysł utworzenia dziecięcej scholii. Chcemy poprzez śpiew realizować stwierdzenie św. Augustyna "Qui cantat bis orat" - kto śpiewa modli się dwa razy (a kto fałszuję modli się trzy razy - to oczywiście żarcik).

• czwartek, 14 wrzesień 2017 23:57
    Wstydliwa cisza

Poprosiliśmy ks. Tadeusza Semmerlinga, aby napisał kilka zdań do parafialnego biuletynu "Głos MIchała Archanioła", na temat swojej pracy w Brazylii. Dzisiaj publikujemy go na stronie wraz ze zdjęciami.

• sobota, 15 kwiecień 2017 16:34
    Koncert charytatywny "Życie cudem jest"

Parafia pw. Św. Faustyny Kowalskiej w Pucku zaprasza na Wielkanocny Koncert Uwielbieniowy "Życie cudem jest", podczas, którego będą zbierane datki na rehabilitację dwójki chorych dzieci: Wiktorię Krzebietke i Tymoteusza Gojke.