Start Publikacje "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie"

Autor: dr Wojciech Drzeżdżon
Wydawnictwo: Bernardinum, Tczew 2006
Stron: 320
ISBN: 83-7380-363-7

Książka ta omawia genezę i strukturę naszej parafii. Opisuje mienie parafii, na które składa się ziemia benifecjalna, plebania i organistówka. Znajdujemy tu opis kościoła w Starzynie, jego historię, wystrój, wyposażenie i cenne zabytki. Publikacja ta gruntownie przybliża czytelnikowi również zagadnienia duszpasterskie.

"Parafia jest najmniejszą zorganizowaną komórką Kościoła powszechnego pełniącą w tym organizmie funkcje podobne do rodziny w społeczeństwie. W niej dokonują się podstawowe wydarzenia i fakty związane z drogą chrześcijanina. (...) Prace syntetyczne o dziejach Kościoła, także regionalnego, muszą poprzedzać badania szczegółowe, analityczne, poczynając od najmniejszych jednostek, jakimi są parafie. Książka o dziejach kościoła i parafii Św. Michała Archanioła w Starzynie stanowi właśnie jedną z tych cegiełek, z których buduje się wielką historię. (...) Tego rodzaju monografia będzie nie tylko wizytówką, lecz prawdziwą nobilitacją wsi i parafii tej Małej Ojczyzny kościelnej i cywilnej, a dla jej mieszkańców także pogłębieniem duchowej łączności z tymi, którzy w niej żyli i w niej trwają".

Z recenzji ks. dra hab. Anastazego Nadolnego,
prof. WSD w Pelplinie i UMK w Toruniu

• czwartek, 19 październik 2017 21:17
    Schola parafialna

W naszej parafii zrodził się pomysł utworzenia dziecięcej scholii. Chcemy poprzez śpiew realizować stwierdzenie św. Augustyna "Qui cantat bis orat" - kto śpiewa modli się dwa razy (a kto fałszuję modli się trzy razy - to oczywiście żarcik).

• czwartek, 14 wrzesień 2017 23:57
    Wstydliwa cisza

Poprosiliśmy ks. Tadeusza Semmerlinga, aby napisał kilka zdań do parafialnego biuletynu "Głos MIchała Archanioła", na temat swojej pracy w Brazylii. Dzisiaj publikujemy go na stronie wraz ze zdjęciami.

• sobota, 15 kwiecień 2017 16:34
    Koncert charytatywny "Życie cudem jest"

Parafia pw. Św. Faustyny Kowalskiej w Pucku zaprasza na Wielkanocny Koncert Uwielbieniowy "Życie cudem jest", podczas, którego będą zbierane datki na rehabilitację dwójki chorych dzieci: Wiktorię Krzebietke i Tymoteusza Gojke.