Start Publikacje "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie"

Autor: dr Wojciech Drzeżdżon
Wydawnictwo: Bernardinum, Tczew 2006
Stron: 320
ISBN: 83-7380-363-7

Książka ta omawia genezę i strukturę naszej parafii. Opisuje mienie parafii, na które składa się ziemia benifecjalna, plebania i organistówka. Znajdujemy tu opis kościoła w Starzynie, jego historię, wystrój, wyposażenie i cenne zabytki. Publikacja ta gruntownie przybliża czytelnikowi również zagadnienia duszpasterskie.

"Parafia jest najmniejszą zorganizowaną komórką Kościoła powszechnego pełniącą w tym organizmie funkcje podobne do rodziny w społeczeństwie. W niej dokonują się podstawowe wydarzenia i fakty związane z drogą chrześcijanina. (...) Prace syntetyczne o dziejach Kościoła, także regionalnego, muszą poprzedzać badania szczegółowe, analityczne, poczynając od najmniejszych jednostek, jakimi są parafie. Książka o dziejach kościoła i parafii Św. Michała Archanioła w Starzynie stanowi właśnie jedną z tych cegiełek, z których buduje się wielką historię. (...) Tego rodzaju monografia będzie nie tylko wizytówką, lecz prawdziwą nobilitacją wsi i parafii tej Małej Ojczyzny kościelnej i cywilnej, a dla jej mieszkańców także pogłębieniem duchowej łączności z tymi, którzy w niej żyli i w niej trwają".

Z recenzji ks. dra hab. Anastazego Nadolnego,
prof. WSD w Pelplinie i UMK w Toruniu

• poniedziałek, 18 czerwiec 2018
    Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł w 39. roku życia i 11. roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.

• czwartek, 15 marzec 2018
    Rekolekcje to dobry czas...

W niedzielę, 18 marca rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wiekopostne, które poprowadzi ks. Radosław Belling z Gdańska Matemblewa.

• środa, 28 luty 2018
    Wielki Post - udoskonalaniem, umacnianiem i uzdrawianiem relacji

Człowiek dojrzewa i rozwija się w relacji. Jakość relacji decyduje o wartości człowieka. Postęp techniczny sprawia, że człowiek tworzy sobie wirtualną rzeczywistość, gdzie ma tysiące wirtualnych znajomych, porozumiewanie często dokonuje się przez internet czy media społecznościowe. Coraz częstszym widokiem staje się obraz dwojga ludzi siedzącymi przy jednym stoliku, a pomimo tego jakby osobno – wpatrzeni w ekran swojego smartfona.