Plebania w Starzynie powstała prawdopodobnie niedługo po założeniu parafii wraz z budową pierwszego kościoła. Pierwsza potwierdzona informacja  dotycząca plebanii pochodzi z 1583 roku. Pierwotnie zbudowana była ona z drewna na mocnym fundamencie, a dach pokryty był słomą.

Na przełomie XIX wieku wybudowano nową plebanię. Jest to murowany budynek z dachem pokryty dachówką o wymiarach 19x12,5m. Pod koniec czerwca 1986 roku założono na budynku nowy eternitowy dach, z powodu zniszczeń poprzedniego.

Plebania posiada kilka pomieszczeń: biuro parafialne, kuchnia, spiżarnia, łazienka, jadalnia, sypialnie i pokój salonowy. Na początku XX wieku do zabudowań gospodarczych przy plebani należała obora dla krów, owiec, cieląt, murowana stajnia dla koni, stodoła i wozownia z drzewa. W miejscu chlewni w 1987 roku został przebudowany dom katechetyczny wraz z mieszkaniem. Prace te zostały wykonane przy dużym zaangażowaniu parafian. W nowo wybudowanym mieszkaniu mieszkał były proboszcz parafii – ks. kanonik senior Włodzimierz Ebertowski wraz z gospodynią, później ks. kanonik senior Władysław Żakowski. Obecnie w pomieszczeniach tych mieszka ks. proboszcz.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• niedziela, 31 grudzień 2017
    Było, nie minęło... Podsumowanie roku 2017

Przełom roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. My również chcielibyśmy przedstawić w pewnym skrócie streszczenie wydarzeń oraz uroczystości, jakie miały miejsce w naszej parafii w 2017 r. Miniony rok był przede wszystkim rokiem jubileuszy. Zacznijmy jednak od początku ...

• niedziela, 3 grudzień 2017
    Adwent - czas radosnego oczekiwania

Kolejny adwent w naszym życiu może budzić w nas rutynę, ale może też zrodzić pytanie. Oczekiwanie... na co? Raczej oczekiwanie... na Kogo?

• czwartek, 19 październik 2017
    Schola parafialna

W naszej parafii zrodził się pomysł utworzenia dziecięcej scholii. Chcemy poprzez śpiew realizować stwierdzenie św. Augustyna "Qui cantat bis orat" - kto śpiewa modli się dwa razy (a kto fałszuję modli się trzy razy - to oczywiście żarcik).