Wieś ta leży 2 km na zachód od Starzyna. Nazwa tej miejscowości po raz pierwszy występuje w łacińskim zapisie z 1281 i 1285 roku, w formie „Clenin”, jako wieś granicząca ze Starzynem. W kolejnych latach przybierała różną nazwę: Clanyn, Clanino, Klonyn, Klanino… Współczesna nazwa Kłanino została oficjalnie wprowadzona w 1951 roku. Od 1412 roku osada była własnością kilku rycerskich i szlacheckich rodzin m.in.: Kłanińskich, Sulickich, Jackowskich, Łyśniewskich i Ustarbowskich. Przed i podczas II wojny światowej posiadłością w Kłaninie zarządzała rodzina von Grass.

W miejscowości tej znajduje się neorenesansowy pałac rodziny Grassów wraz z cennym zespołem parkowym, a także zabudowania dawnego folwarku. Zabudowanie to posiadało bogaty wystrój. Szczególnie cennym wyposażeniem pałacu była XVIII wieczna klatka schodowa, kominek z 1604r, plafon ze stropu w sieni oraz dawne gdańskie meble. Całe to wyposażenie zostało przeniesione do Gdańska, do tzw. Sieni Gdańskiej. W Kłanine zachował się częściowo układ wsi folwarcznej z pałacem i budynkami mieszkalnymi pracowników folwarku, ale współcześnie główny element zabudowy miejscowości stanowią wielorodzinne bloki z lat 60 i 70.

W Kłaninie mieści się również Zespół Szkół Ponadgimnazialnych im. Stanisława Staszica, istniejący od 1946 r. (dawniej jako Zespół Szkół Rolniczych). W przeciwieństwie do pobliskich wsi, wśród mieszkańców Kłanina znaczny procent stanowi ludność niekaszubska. Jest to związane z napływem nauczycieli i pracowników szkoły z różnych obszarów kraju w latach PRL.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• niedziela, 6 styczeń 2019
    Budujący się kościół w Ostrowie

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

• niedziela, 30 grudzień 2018
    Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"

• niedziela, 30 wrzesień 2018
    Odpust parafialny - okazja do świętowania i zadumy

Każdy człowiek ma w sobie potrzebę świętowania. Bóg zawarł tą potrzebę w trzecim przykazaniu - "pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Odpust parafialny to okazja do uzewnętrznienia takiej potrzeby w każdym z nas.