Wieś ta leży 2 km na zachód od Starzyna. Nazwa tej miejscowości po raz pierwszy występuje w łacińskim zapisie z 1281 i 1285 roku, w formie „Clenin”, jako wieś granicząca ze Starzynem. W kolejnych latach przybierała różną nazwę: Clanyn, Clanino, Klonyn, Klanino… Współczesna nazwa Kłanino została oficjalnie wprowadzona w 1951 roku. Od 1412 roku osada była własnością kilku rycerskich i szlacheckich rodzin m.in.: Kłanińskich, Sulickich, Jackowskich, Łyśniewskich i Ustarbowskich. Przed i podczas II wojny światowej posiadłością w Kłaninie zarządzała rodzina von Grass.

W miejscowości tej znajduje się neorenesansowy pałac rodziny Grassów wraz z cennym zespołem parkowym, a także zabudowania dawnego folwarku. Zabudowanie to posiadało bogaty wystrój. Szczególnie cennym wyposażeniem pałacu była XVIII wieczna klatka schodowa, kominek z 1604r, plafon ze stropu w sieni oraz dawne gdańskie meble. Całe to wyposażenie zostało przeniesione do Gdańska, do tzw. Sieni Gdańskiej. W Kłanine zachował się częściowo układ wsi folwarcznej z pałacem i budynkami mieszkalnymi pracowników folwarku, ale współcześnie główny element zabudowy miejscowości stanowią wielorodzinne bloki z lat 60 i 70.

W Kłaninie mieści się również Zespół Szkół Ponadgimnazialnych im. Stanisława Staszica, istniejący od 1946 r. (dawniej jako Zespół Szkół Rolniczych). W przeciwieństwie do pobliskich wsi, wśród mieszkańców Kłanina znaczny procent stanowi ludność niekaszubska. Jest to związane z napływem nauczycieli i pracowników szkoły z różnych obszarów kraju w latach PRL.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• czwartek, 19 październik 2017 21:17
    Schola parafialna

W naszej parafii zrodził się pomysł utworzenia dziecięcej scholii. Chcemy poprzez śpiew realizować stwierdzenie św. Augustyna "Qui cantat bis orat" - kto śpiewa modli się dwa razy (a kto fałszuję modli się trzy razy - to oczywiście żarcik).

• czwartek, 14 wrzesień 2017 23:57
    Wstydliwa cisza

Poprosiliśmy ks. Tadeusza Semmerlinga, aby napisał kilka zdań do parafialnego biuletynu "Głos MIchała Archanioła", na temat swojej pracy w Brazylii. Dzisiaj publikujemy go na stronie wraz ze zdjęciami.

• sobota, 15 kwiecień 2017 16:34
    Koncert charytatywny "Życie cudem jest"

Parafia pw. Św. Faustyny Kowalskiej w Pucku zaprasza na Wielkanocny Koncert Uwielbieniowy "Życie cudem jest", podczas, którego będą zbierane datki na rehabilitację dwójki chorych dzieci: Wiktorię Krzebietke i Tymoteusza Gojke.