Start Aktualności Było, nie minęło... Podsumowanie roku 2017
niedziela, 31 grudzień 2017

Przełom roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. My również chcielibyśmy przedstawić w pewnym skrócie streszczenie wydarzeń oraz uroczystości, jakie miały miejsce w naszej parafii w 2017 r. Miniony rok był przede wszystkim rokiem jubileuszy. Zacznijmy jednak od początku ... 

Początek roku wiązał się z czasem wizyt duszpasterskich w domach parafian. W styczniu gościliśmy chór "Morzanie" z Kosakowa, który wystąpił z koncertem kolęd podczas niedzielnych Mszy Św. W okresie ferii udało się również zorganizować - wspólnie z KGW Starzyno i OSP Starzyno - bal przebierańców dla najmłodszych. W lutym to Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa swoją muzyką uświetniła niedzielną liturgię.

W okresie Wielkiego Postu w dniach 02-04 kwietnia Rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych głosił znany nam ks. Rafał Starkowicz (dawny wikariusz w naszej Parafii). Triduum Paschalne przeżywaliśmy w okresie od 13 do 16 kwietnia. Jak zwykle uroczystość ustanowienia Eucharystii, sakramentu kapłaństwa w Wielki Czwartek, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilia Paschalna a także Rezurekcja zgromadziły liczne rzesze wiernych zarówno w kaplicach w Starzyńskim Dworze i Werblini oraz w kościele parafialnym w Starzynie. 

Maj był w ubiegłym roku miesiącem wielkich wydarzeń. Pierwszym z nich był jubileusz 25 lat kapłaństwa Księdza Proboszcza Jana Plottke. 20 maja 2017 roku odprawiona została uroczysta Msza Św., którą koncelebrował Jubilat wraz z zaproszonymi księżmi, m.in. ks. Rafałem Starkowiczem i ks. prał. Danielem Nowakiem. Wśród uczestników Mszy Św. oprócz licznego grona parafian, była rodzina oraz zaproszeni goście. Kolejną ważną uroczystością było udzielenie sakramentu bierzmowania. W minionym roku 24 maja ks. Abp Sławoj Leszek Głódź w czasie uroczystej liturgii namaścił 44 osoby. W piękną majową sobotę 27 maja miała miejsce uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Św. przez dzieci. W sumie sakrament ten przyjęło 36 dzieci. 

11 czerwca pielgrzymi z naszej Parafii udali się na odpust Trójcy Świętej do Wejherowa. Pogoda tym razem dopisała - parasole oraz kurtki przeciwdeszczowe okazały się zbędne. 15 czerwca miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. Procesja Eucharystyczna wiodła w Starzynie ul. Długą, ul. Polną oraz ul. Żarnowiecką. W piątek po Bożym Ciele wyruszyła - również z uczestnikami z naszej Parafii - piesza pielgrzymka do Mątowów Wielkich. Na Św. Jana, czyli 24 czerwca - po Mszy Św. - odbyło się tradycyjne ognisko imieninowe ks. Jana. Strugi deszczu nie przeszkodziły wszystkim uczestnikom w udanej zabawie.   

Lipiec to tradycyjnie czas wakacji. Dla naszej parafii dzień 1 lipca okazał się szczególnie radosnym, ponieważ do posługi w naszej parafii ks. Abp Sławoj Leszek Głódź skierował ks. Sebastiana Reszke. 8 lipca w Starzyńskim Dworze w kaplicy Św. Benedykta ks. Jan Plottke odprawił sumę odpustową, po której sołtys wsi, Pan Waldemar Bradtke wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami zorganizowali festyn z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. 12 lipca gościliśmy uczestników wędrówki ewangelizacyjnej "Siedem Aniołów". 

Przełom wakacyjnych miesięcy to także Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 25 lipca z Helu na pielgrzymi szlak po raz 36 wyruszyli pątnicy, aby po 19 dniach wędrówki i przejściu 638 km ukłonić się Jasnogórskiej Pani. W okresie wakacyjnym przedstawialiśmy na łamach biuletynu parafialnego wspomnienia uczestników, którzy brali udział w poprzednich pielgrzymkach. 

W sierpniu rodzinną miejscowość odwiedził ks. Tadeusz Semmerling, misjonarz pracujący od 12 lat w Brazylii. W czasie niedzielnych Mszy Św. głosił  słowo Boże oraz przybliżył nam trud misjonarskiego dzieła, jakie podejmuje w swojej brazylijskiej parafii.

Wrzesień był tradycyjnie czasem pielgrzymowania na odpust Matki Boskiej w Swarzewie. W ubiegłym roku pielgrzymka miała miejsce w okresie 2-3 września. 9 września udało się zorganizować - wspólnie z różnymi grupami i osobami - trzeci już festyn rodzinno - charytatywny. Tym razem zbieraliśmy środki na rzecz niepełnosprawnego Mateusza Nikholz. Pod koniec września świętowaliśmy odpust ku czci Św. Michała Archanioła w naszej parafii. 

W październiku powstała w naszej parafii schola pod kierunkiem ks. Sebastiana, która wspiera muzycznie liturgię Mszy św. w niedziele o godz. 12:00. Dnia 15 października w Radoszewie miało miejsce poświęcenie ufundowanej przez mieszkańców kapliczki ku czci Św. Jadwigi Śląskiej.

Czas początku listopada poświęcony był modlitwie za zmarłych. 1 listopada na starzyńskim cmentarzu o godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. w intencji ks. Władysława Żakowskiego.

W grudniu miały miejsce tradycyjne Mikołajki współorganizowane przez parafię, Zespół Szkół w Starzynie, organizacje społeczne i samorządowe oraz dobroczyńców. Liczne atrakcje zapewniły ogrmoną frekwencję wśród dzieci i dorosłych. Ostatnie Roraty przeżywaliśmy w klimacie opowiadań o Św. Józefie.

Pośród wielu działań, jakie udało się zrealizować lub w jakie włączyliśmy się jako parafia w ubiegłym roku wymienić można: 

 • akcję "Rodzina rodzinie". W ramach programu Caritas nasza parafia pomagała rodzinie w Syrii. Pod naszą opiekę trafiła Marie Ibrahim Orfali (87 lat) wraz z siostrą Georget (78 lat) mieszkające w Aleppo;
 • akcje Puckiego Hospicjum im. Św. Ojca Pio czyli "Pola Nadziei" (akcja Żonkil) oraz "Światełko dla Hospicjum",
 • inicjatywa Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół w Starzynie w zakresie sprzedaży palm wielkanocnych – zebrane ofiary przeznaczono na pomoc dla siostry Brygidy Koeppen, misjonarki pracującej w Chile;
 • pomoc dla parafii w: Ostrowie (pomoc w budowie kościoła), Krokowej (remont elewacji kościoła), Gdańsku Letnicy (remont kościoła) oraz Chłapowie (pomoc przy budowie i wyposażeniu kościoła);
 • wizyta dzieci i młodzieży z parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie. 

Fotorelacje z niektórych wydarzeń i uroczystości, o których mowa wyżej można znaleźć w galerii zdjęć.

W ogłoszonym przez Dziennik Bałtycki plebiscycie "Kościół Pomorza" w kategorii "Parafia Roku Archidiecezji Gdańskiej" zajęliśmy zaszczytne II miejsce, zdobywając  3969 głosów. 

Wielką radością dla całej naszej wspólnoty parafialnej jest nowy alumn Seminarium Duchowego w Gdańsku-Oliwie Wojciech Zielke.

Kończąc podsumowanie chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Parafianom za wszelką pomoc oraz dobre słowa w minionym roku. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do wszystkich, którzy aktywnie wspierają Parafię w organizowanych przedsięwzięciach. Czytelnikom biuletynu Głos Michała Archanioła składamy wyrazy wdzięczności, poprostu za to "że są" i nabywając go wspierają parafialny fundusz ministrancki. Za wszystko mówimy "Bóg zapłać" oraz w Nowym 2018 Roku życzymy wszystkim wszelkich łask oraz błogosławieństwa Bożego.

Szczęść Boże!

Czytany 1079 razy
Oceń ten artykuł
(16 głosów)
Czytania na dziś
Artykuły z dnia
« Sierpień 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Najnowsze
 • poniedziałek, 18 czerwiec 2018
  Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

  Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł w 39. roku życia i 11. roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.

 • czwartek, 15 marzec 2018
  Rekolekcje to dobry czas...

  W niedzielę, 18 marca rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wiekopostne, które poprowadzi ks. Radosław Belling z Gdańska Matemblewa.

 • środa, 28 luty 2018
  Wielki Post - udoskonalaniem, umacnianiem i uzdrawianiem relacji

  Człowiek dojrzewa i rozwija się w relacji. Jakość relacji decyduje o wartości człowieka. Postęp techniczny sprawia, że człowiek tworzy sobie wirtualną rzeczywistość, gdzie ma tysiące wirtualnych znajomych, porozumiewanie często dokonuje się przez internet czy media społecznościowe. Coraz częstszym widokiem staje się obraz dwojga ludzi siedzącymi przy jednym stoliku, a pomimo tego jakby osobno – wpatrzeni w ekran swojego smartfona.